Se complică situația la FC Barcelona! Apărarea catalanilor, la pământ înaintea duelurilor cu Inter Milano și Real Madrid

Ronald Araujo fc barcelona Spania
Data publicarii: Vineri 23 Septembrie 2022, 23:19
Data actualizarii: Vineri 23 Septembrie 2022, 23:41

FC Barcelona se pregătește de o lună de foc, în octombrie, după pauza competițională pentru meciurile echipelor naționale.

Pentru echipa antrenată de Xavi urmează o perioadă cu confruntări de foc, Mallorca, Celta Vigo, Real Madrid, Villarreal și Athletico Bilbao fiind adversarele din La Liga, iar în Champions League urmează dubla cu Inter Milano, dar și confruntarea cu Bayern Munchen, de pe teren propriu.

Pauza competițională pentru acțiunile echipelor naționale nu a fost de bun augur pentru catalani. După accidentarea lui Jules Kounde, din partida pe care Franța a câștigat-o cu Austria, scor 2-0, în Nations League, Xavi a primit o nouă veste proastă.

Ronald Araujo a ieșit de pe teren după doar 40 de secunde din meciul amical dintre Uruguay și Iran, iar mijlocașul central a zburat de la Viena în Barcelona pentru a fi supus investigațiilor medicale.

În plus, Memphis Depay, Frankie de Jong și Ousmane Dembele au acuzat probleme musculare la finalul partidelor pe care le-au disputat la naționale, atacantul olandez revenind și el în Barcelona pentru teste.

Contract spectaculos pentru Roland Araujo

Ronald Araujo a semnat cu catalanii un contract valabil până în vara lui 2026, cu o clauză de reziliere de 1 miliard de euro, după cum a anunțat site-ul oficial al clubului.

Fundașul a fost transferat de Barcelona în august 2018, de la Boston River, inițial pentru formația secundă. Doi ani mai târziu, uruguayanul a fost promovat la prima echipă, unde ulterior a strâns deja 89 de meciuri și 6 goluri pentru gruparea blaugrana.