Real Madrid s-a calificat în Supercupa Spaniei după ce a învins-o pe Valencia la penalty-uri! Thibaut Courtois a fost salvator

Real Madrid - Valencia supercupa spaniei Thibaut Courtois Spania
Data publicarii: Joi 12 Ianuarie 2023, 00:02
Data actualizarii: Joi 12 Ianuarie 2023, 00:06
Gruparea blanco a învins-o la loviturile de departajare pe Valencia (1-1, 4-3 d.l.d.).

Real Madrid și Valencia s-au duelat în prima semifinală a Supercupei Spaniei pe Stadionul „King Fahd International” din Riyadh, Arabia Saudită.

Salvatorul Thibaut! Courtois salvează un penalty decisiv și o califică pe Real Madrid în finala Supercupei Spaniei

Formația dirijată de Carlo Ancelotti a început abrupt meciul. În prima parte a jocului, în minutul 39, Karim Benzema a beneficiat de o lovitură de la 11 metri. Francezul l-a învins fără probleme pe Mamardashvili și a pus-o pe Real în avantaj.

Însă, în repriza secundă, Lino nu a stat prea mult pe gânduri și a restabilit egalitatea imediat după ce cele două grupări au ieșit de la vestiar, în minutul 46, din pasa lui Lato. Tabela a rămas nemodificată până la finalul celor 90 de minute, iar partida a ajuns în prelungiri.

În cele 30 de minute adiționale, nici Real Madrid și nici Valencia nu s-au impus pe tabela de marcaj, iar totul s-a decis la loviturile de departajare. Benzema, Modric, Kroos și Asensio au înscris pentru echipa blanco, iar Cavani, Moriba și Guillamon, pentru oaspeți.

Gaya, ultimul executat al Valenciei, a bătut deosebit de slab și pe mijloc. În primă fază, Courtois a sărit spre colțul din dreapta, dar a revenit pe poziții și a respins balonul din a intra în propria poartă cu genunchii, reușind, în acest sens, s-o califice pe Real Madrid în finala Supercupei Spanie, acolo unde va da peste câștigătoarea dintre Betis și FC Barcelona.