Como, echipa antrenată de Cesc Fabregas, a încercat să îl transfere pe Hector Fort în perioada de mercato din iarnă, însă FC Barcelona a respins oferta de 8 milioane de euro. Potrivit celor de la MARCA, decizia a fost influențată atât de dorința clubului de a păstra tânărul fundaș, cât și de refuzul jucătorului de a pleca.

Hector Fort nu prinde minute la Barcelona

Hector Fort, în vârstă de 18 ani, nu a primit foarte multe șanse sub comanda lui Hansi Flick în acest sezon. Deși este singurul fundaș dreapta de meserie din lot, el a strâns doar 465 de minute în 14 meciuri oficiale. În La Liga, a fost titular de doar trei ori.

Barcelona nu a luat în considerare oferta celor de la Como, iar motivul principal a fost chiar dorința jucătorului. Fort vrea să își continue dezvoltarea la clubul unde s-a format și speră să își câștige locul în echipa de start. 

Como, activă pe piața transferurilor

Echipa lui Fàbregas a fost extrem de activă în mercato-ul de iarnă, cheltuind aproape 50 de milioane de euro pentru jucători precum Maxence Caqueret și Dele Alli. De asemenea, Como a încercat să aducă nume mari, cum ar fi Theo Hernández și Marcus Rashford, însă mutările nu s-au concretizat.