ernesto valverde Barcelona Frenkie de Jong Spania PREMIERA NEGATIVA pentru Frenkie de Jong in meciul cu Espanyol! Ernesto Valverde isi acuza jucatorul pentru remiza
Data publicarii: Duminica 05 Ianuarie 2020, 12:28
Data actualizarii: Duminica 05 Ianuarie 2020, 12:36

Frenkie de Jong (22 ani) a avut parte de o premiera in meciul cu Espanyol.

Mijlocasul olandez a fost eliminat pentru prima data in cariera, in derby-ul Barcelona - Espanyol, incheiat 2-2. De Jong a vazut doua cartonase galbene in mai putin de 10 minute. Primul galben l-a luat in minutul 66, dupa ce l-a impins pe "Monito" Vargas in momentul in care initia un contraatac, iar cel de-al doilea in minutul 75, dupa ce l-a tras de tricou pe Calleri.

De Jong a mai vazut un cartonas galben in acest sezon, tot in campionat, in meciul cu Osasuna, incheiat tot 2-2. Cand juca la Ajax a primit doar doua cartonase galbene in prima liga si doua in Champions League.

Cartonasul rosu al lui De Jong este cea de-a patra eliminare pe care o primeste Barceleona de la inceputul sezonului: primul a fost Clement Lenglet, urmat de Araujo si Ousmane Dembele.

Ernesto Valverde il acuza pe de Jong

Antrenorul Barcelonei a oferit o declaratie dupa meci in care a spus ca eliminarea olandezului a dat peste cap echipa.

"Eliminarea lui ne-a dat peste cap si a conditionat evolutia echipei din final. La scorul de 1-2, Espanyol era obligata sa atace, iar noi le-am oferit spatiul. Puteam inchide jocul, chiar inaintea golului egalizator, Suarez a scapat singur cu Diego Lopez.

Frenkie nu l-a vazut pe Calleri venind din spate si a ales sa-l tina, in loc sa il tatoneze. A fost cat se poate de evident. In zece oameni, oricand devii vulnerabil sa primesti gol!", a declarat Ernesto Valverde, conform Mundo Deportivo.