FOTO Premieră istorică pentru FC Barcelona într-un meci controversat: Lewandowski, eliminat în prima repriză! Pique a văzut cartonaș roșu la ultimul meci din carieră

fc barcelona Gerard Pique Osasuna Robert Lewandowski Spania
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Miercuri 09 Noiembrie 2022, 08:14
Data actualizarii: Miercuri 09 Noiembrie 2022, 08:16

Osasuna și FC Barcelona s-au întâlnit în etapa cu numărul 14 din LaLiga, scor 1-2.

Scorul a fost deschis de gazde prin Garcia, în minutul 6, după ce catalanii au reclamat un fault clar în atac la faza golului. Arbitrul Gil Manzano a validat reușita gazdelor, iar în minutul 31 a lăsat-o pe FC Barcelona în inferioritate numerică după ce Robert Lewandowski a văzut al doilea galben, după o intrare dură.

Catalanii au restabilit egalitatea prin Pedri, în minutul 48, iar victoria a fost adusă cu 5 minute înainte de final de Raphinha, după o pasă senzațională dată de Frenkie de Jong. Astfel, FC Barcelona s-a distanțat la cinci puncte de Real Madrid, care urmează să joace cu Cadiz pe teren propriu.

Gerard Pique nu a mai apucat să joace ultimul meci

Gerard Pique (35 ani) și-a anunțat retragerea din fotbal în urmă cu o săptămână, iar sâmbătă a jucat ultimul său meci pe Camp Nou. Pentru fundaș, duelul cu Osasuna ar fi fost ultimul din cariera sa de fotbalist profesionist, însă nu a mai apucat să intre pe teren, fiind eliminat la pauză, pe tunelul dinspre vestiare.

Jucătorul a mers, imediat după fluier, să îi reproșeze lui Gil Manzano, deciziile din meci, folosind cuvinte dure la adresa arbitrului: „Ai văzut cornerul (n.r. de la golul Osasunei)? Ești arbitrul care ne-a f***t cel mai mult de la distanță. Ești o rușine, du-te dracului”.

FC Barcelona este echipa împotriva căreia Gil Manzano a arătat cele mai multe cartonașe roșii din carieră, având nu mai puțin de 9 în 33 de meciuri.

Victorie istorică pentru FC Barcelona

Catalanii au reușit însă să își mențină seria de victorii în campionat, având cinci meciuri câștigate consecutiv. Cu 37 de puncte obținute în primele 14 etape, FC Barcelona se află la cel mai bun start de sezon în aproape un deceniu.

Victoria din deplasare cu Osasuna este prima din istoria clubului din campionat reușită după ce a intrat cu dezavantaj la pauză, dar și în inferioritate numerică.