Barca, cu un pas in semifinale! Levante 1-4 Barcelona! Tello a reusit un hattrick, Messi a jucat meciul 400 in tricoul Barcelonei!

Lionel Messi Barcelona Spania
Data publicarii: Miercuri 22 Ianuarie 2014, 22:56
Data actualizarii: Joi 23 Ianuarie 2014, 01:31

► Weekend FAntastic la Sport.ro! Vineri, 21.45: Arsenal - Coventry City! Sambata, 14.45: Bournemouth - Liverpool! FA Cup. Religia Fotbal!

Barcelona a luat o optiune serioasa pentru calificarea in semifinalele Cupei Spaniei, dupa ce a invins-o pe Levante in deplasare cu scorul de 4-1.

Catalanii au fost condusi la pauza cu 1-0, dupa golul inscris de El Zhar in minutul 31, dar au revenit spectaculos in a doua parte a jocului, gratie unui autogol al lui Juanfran Garcia ('53) si unui hattrick reusit de Tello ('60, '81, '86).

Partida din aceasta seara a avut o insemnatate speciala pentru Leo Messi, care a imbracat pentru a 400-a oara tricoul Barcelonei.

Partida retur va avea loc pe 29 ianuarie, pe Camp Nou.

LEVANTE: Javi Jimenez - Vyntra, Barral, El Zhar, Juanfran, Nikos, El Adoua, Xumetra, Sergio, Nagore, Camarasa

BARCELONA:
Pinto - Alves, Puyol, Bartra, Adriano; Song, Xavi, Roberto; Pedro, Tello, Messi

Min 86: GOL Barca! Hattrick Tello si Barcelona e deja cu gandul la semifinale

Min 81: GOL Barca! Tello reuseste dubla, Barcelona se desprinde pe tabela; catalanii conduc cu 3-1

Min 60: GOL Barca! Tello o aduce pe Barca in avantaj | CLICK AICI PENTRU VIDEO

Min 53: GOL Barca! Catalanii egaleaza dupa o faza comica in careul lui Levante. Juanfran Garcia si-a trimis mingea in proprie poarta | CLICK AICI PENTRU VIDEO

Min 30: GOL Levante! Surpriza la Valencia - El Zhar deschide scorul in urma unei faze fixe; Puyol a respins gresit mingea centrata in careu, fundasul lui Levante l-a invins pe Pinto cu un sut din 10 metri | CLICK AICI PENTRU VIDEO

Min 22: Ocazie mare pentru catalani - Messi trimite o pasa excelenta in stanga, pe culoar, pentru Adriano, acesta incearca un lob spectaculos, dar Jimenez se intinde si respinge

Sferturile de finala:

► Real Madrid - Espanyol (1-0 in tur)
► Racing Santander - Real Sociedad
► Barcelona - Levante
► Bilbao - Atletico Madrid

Leo Messi este la un pas de a-si mai trece o data numele in istoria Barcelonei, dupa ce "a scris" deja zeci de pagini pentru clubul catalan.

In varsta de doar 26 de ani, starul argentinian, care si-a facut debutul in urma cu 9 sezoane, va imbraca tricoul "blaugrana" pentru a 400-a oara, acesta urmand sa joace diseara impotriva lui Levante.

De la debutul consemnat in sezonul 2004/2005, pe cand Frank Rijkaard antrena Barca, Messi a devenit starul incontestabil al clubului spaniol, fiind considerat cel mai bun fotbalist din istorie.

In cei 9 ani petrecuti pe Nou Camp, Messi a castigat 21 de trofee, intre care 6 titluri ale Spaniei, 3 Ligi ale Campionilor, 6 Cupe ale Spaniei, 2 Campionate Mondiale ale Cluburilor, 2 Supercupe ale Europei. De asemenea, acesta are in palmares 4 Baloane de Aur si 3 Ghete de Aur, fiind totodata si cel mai bun marcator din istoria Ligii Campionilor.

Barcelona a mai jucat impotriva lui Levante in weekend, gruparea lui Gerardo Martino inregistrand doar un rezultat de egalitate, scor 1-1.

Meciul din aceasta seara va conta pentru sferturile de finala ale Cupei Spaniei.