VIDEO Kariiim Benzemaaa! Ce a făcut atacantul lui Real Madrid la primul meci oficial după accidentare

Karim Benzema Campionatul Mondial din Qatar Carlo Ancelotti nationala frantei Real Madrid Spania
Data publicarii: Sambata 31 Decembrie 2022, 09:58
Data actualizarii: Sambata 31 Decembrie 2022, 09:59

Francezul nu a putut evolua cu echipa națională la Campionatul Mondial din Qatar.

Francezul Karim Benzema, care nu a mai jucat din data de 2 noiembrie din cauza unei accidentări și a fost indisponibil inclusiv pentru Campionatul Mondial din Qatar, a revenit pe gazon vineri la echipa de club, Real Madrid.

Atacantul a fost omul decisiv al madrilenilor în victoria cu 2-0 cu Real Valladolid, din etapa a 15-a din La Liga: el a înscris ambele goluri, primul în minutul 83 din penalty și al doilea în minutul 89 (din pasa lui Eduardo Camavinga), după ce oaspeții au rămas în zece jucători (Sergio Leon, eliminat în minutul 82)

Real este momentan pe primul loc în campionat, cu 38 de puncte, dar marea rivală, FC Barcelona, care are 37 de pucnte, joacă sâmbătă de la ora 15:00 în derby-ul cu Espanyol.

Antrenorul Carlo Ancelotti despre Karim Benzema

"Nu sunt implicat în decizia luată de staff-ul naționalei Franței. Au evaluat la acel moment situația lui Benzema și au stabilit că nu ar putea juca la Cupa Mondială.

Noi am regăsit un jucător cu mult entuziasm, foarte motivat. Știe că în prima parte a sezonului nu s-a ridicat la nivelul așteptărilor și vrea să arate ce trebuie în partea a doua", a explicat antrenorul Carlo Ancelotti în cadrul conferinței de presă dinaintea meciului cu Valladolid.