Încă un pas greșit pentru Barcelona! Catalanii au remizat cu echipa lui Florin Andone! Koeman și de Jong au fost eliminați

Barcelona Cadiz la liga Spania Ronald Koeman
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Vineri 24 Septembrie 2021, 08:31
Data actualizarii: Vineri 24 Septembrie 2021, 08:32

Barcelona nu se regăsește în startul noului sezon din La Liga.

Echipa lui Ronald Koeman vine după două remize consecutive în campionat, ultima dintre ele cu nou-promovata Cadiz, echipă cu care a semnat Florin Andone. Atacantul român a fost rezervă și nu a primit minute de joc în meciul cu Barcelona, care ocupă locul 7 în clasament, cu 9 puncte obținute, însă cu un meci în minus.

Meciul a fost unul strâns pentru gruparea blaugrana, însă în minutul 65, situația s-a dezechilibrat, după ce Frenkie de Jong a văzut două cartonașe galbene în patru minute și a fost eliminat. Mai mult, Barcelona nu se va putea baza nici pe Koeman pe banca tehnică în etapa următoare, după ce tehnicianul a văzut roșu direct.

• Ronald Koeman

„În țara asta te elimină din nimic!”

Antrenorul Barcelonei a vorbit la finalul meciului și a dezvăluit motivul pentru care a fost eliminat, analizând și prestația echipei sale de joi seară.

„Nu am fost eliminat din cauza nervilor, am fost eliminat pentru că i-am spus celui de-al patrulea arbitru că exista un al doilea balon pe teren și că trebuie ca arbitrul să oprească jocul, a văzut-o toată lumea, mai puțin arbitrul. În țara asta te elimină din nimic. L-am întrebat foarte normal pe arbitru.

Cred că nu trebuie să te uiți întotdeauna la rezultat. Trebuie să analizezi ce a făcut echipa, atitudinea și dăruirea, nu mă pot plânge de nimic în meciul ăsta. Sunt nemulțumit pentru că am avut 4-5 ocazii clare și nu am înscris. A fost mai greu să jucăm în inferioritate, dar rămân cu atitudinea și nu cu situația mea personală. Dacă voi câștiga, rămân, dacă pierd trebuie să căutați alt antrenor...asta este pentru voi”, a declarat Koeman, citat de Mundo Deportivo

„Trebuie să fim realiști”

Întrebat despre comunicatul său de la conferința de presă, acolo unde a menționat că pentru Barcelona ar fi un succes dacă ar rămâne în vârful clasamentului din La Liga la finalul sezonului, tehnicianul neerlandez nu a ezitat să răspundă.

„Am spus în repetate rânduri că trebuie să încercăm întotdeauna să câștigăm fiecare meci. Trebuie să încercăm mereu să câștigăm trofee, însă trebuie să fim realiști. Trebuie să vedem ce lot avem, jucătorii care ne lipsesc. Am spus și că dacă am avea toți jucătorii disponibili, ne lipsesc șapte jucători care ar putea fi titulari în această echipă”, a adăugat antrenorul.