A fost desemnat MVP-ul partidei, însă i-a oferit trofeul colegului său: "Merită mai mult decât mine"

Pedri fc barcelona Marc Andre Ter Stegen supercupa spaniei Spania
Data publicarii: Vineri 13 Ianuarie 2023, 12:01
Data actualizarii: Vineri 13 Ianuarie 2023, 12:32

FC Barcelona s-a calificat în finala Supercupei Spaniei, după ce s-a impus cu 4-2 la loviturile de departajare în faţa celor de la Betis Sevilla, pe King Fahd International Stadium din Riad, în faţa a 38.624 de spectatori.

Scorul a fost egal la finalul timpului regulamentar de joc (1-1) şi al prelungirilor (2-2). Pentru catalani au marcat Robert Lewandowski (minutul 40) şi Ansu Fati (minutul 93), în timp ce golurile andaluzilor au fost reuşite de Nabil Fekir (minutul 77) şi Loren Moron (minutul 101).

La loviturile de departajare, pentru catalani au transformat Robert Lewandowski, Franck Kessie, Ansu Fati şi Pedri, în timp ce pentru andaluzi au punctat Willian Jose ş Loren, iar Juanmi şi William Carvalho au ratat.

Cu ocazia acestei partide, Sergio Busquets a disputat al 700-lea său meci în tricoul Barcelonei, fiind al treilea jucător din istoria clubului catalan ca număr de partide jucate, după Lionel Messi (778) şi Xavi Hernandez, actualul antrenor al grupării "blaugrana'' (767).

FC Barcelona o va înfrunta în finala programată duminică pe marea sa rivală, Real Madrid, care a trecut miercuri, în prima semifinală, tot la loviturile de departajare, de Valencia (scor 4-3).

Pedri, desemnat MVP-ul partidei

Desemnat cel mai bun jucător al meciului, Pedri a declarat că premiul îl merită Marc Ter Stegen, portarul catalanilor apărând două lovituri de pedeapsă.

"Marc îl merită mult mai mult decât mine. Datorită paradelor lui suntem în finală. Este o nebunie ceea ce au reușit Marc și Courtois. Sunt la un nivel ridicat, doar câțiva portari se pot lăuda cu asta", a spus Pedri la finalul partidei.