FOTO ȘI VIDEO A fost prăpăd în Noua Zeelandă - Italia la Cupa Mondială de rugby! All Blacks au marcat 14 eseuri

All Blacks Aaron Smith Cupa Mondiala de Rugby Richie Mo unga Will Jordan Rugby
Data publicarii: Sambata 30 Septembrie 2023, 09:29
Data actualizarii: Sambata 30 Septembrie 2023, 09:32

Reprezentativa neozeelandeză este aproape de sferturile de finală ale competiției.

Noua Zeelandă a zdrobit Italia cu scorul de 96-17 (49-3), vineri seara, la Lyon, într-un meci din Grupa A a Cupei Mondiale de rugby din Franţa.

All Blacks au marcat nu mai puţin de 14 eseuri şi au obţinut punctul bonus ofensiv, fiind aproape de calificarea în sferturile de finală.

De doar 22 de minute au avut nevoie jucătorii de la antipozi să îşi asigure bonusul (patru eseuri).

Noua Zeelandă, 16 victorii în 16 meciuri contra Italiei

Tripla campioană mondială a reuşit astfel a 16-a victorie în tot atâtea confruntări cu Italia, căreia Noua Zeelandă i-a marcat 101 puncte la Cupa Mondială din 1999.

La Lyon, eseurile neozeelandezilor au fost reuşite de Will Jordan (6, 69), Aaron Smith (17, 27, 34), Mark Telea (19), Ardie Savea (22, 45), Brodie Retallick (50), Dalton Papali'i (56), Dane Coles (61, 73), Damian McKenzie (67), Anton Lienert-Brown (76), Richie Mo'unga transformând nouă (8, 18, 20, 23, 28, 35, 46, 51, 57), iar Damian McKenzie patru (69, 71, 74, 76).

Clasamentul Grupei A de la Cupa Mondială de rugby

Italia a realizat şi ea două încercări, prin Ange Capuozzo (48) şi Montanna Ioane (81), transformate de Tommaso Allan (49), respectiv Paolo Garbisi (83), la care s-a adăugat o lovitură de pedeapsă fructificată de Tommaso Allan (10).

Franţa conduce în grupă cu 13 puncte (3 jocuri), urmată de Noua Zeelandă, 10 puncte (3 j), Italia, 10 p (3 j), Uruguay, 5 p (3 j), Namibia, 0 p (4 j).