Belgia, prima echipa calificata la EURO 2020! A macelarit San Marino si si-a asigurat locul la turneul final VIDEO

Data publicarii: Vineri 11 Octombrie 2019, 10:48
Data actualizarii: Vineri 11 Octombrie 2019, 11:04

Belgia este prima echipa calificata la Campionatul European din 2020.

Nationala Belgiei a distrus San Marino cu scorul de 9-0 si s-a calificat in grupele Campionatului European din 2020. La pauza era scorul 6-0, Romelu Lukaku a deschis recitalul Belgiei in minutul 28, urmat de Chadli si autogolul lui Brolli. Lukaku a facut dubla in doar 13 minute, iar tabela la pauza a fost inchisa de Alderweireld si Tielemans.

In cea de-a doua repriza Belgia a mai inscris de trei ori, prin Benteke, Verschaeren si Castange. Vedeta celor de la Real Madrid, Eden Hazard nu si-a trecut numele pe lista marcatorilor, insa a pasat decisiv pentru coechipierii sai. Belgia a incheiat grupa I in pozitia de lider, cu 21 de puncte, ceea ce o trimite direct in grupele EURO 2020.

Lukaku, omul recordurilor

Cu victoria de aseara si golurile marcate, Romelu Lukaku a devenit primul jucator care a marcat 50 de goluri internationale pentru nationala Belgiei.