”Spania a meritat”. Reacția lui Roberto Mancini, după ce Italia a ratat calificarea în finala Nations League

Roberto Mancini Italia spania - italia Nations League
Data publicarii: Vineri 16 Iunie 2023, 00:15
Data actualizarii: Vineri 16 Iunie 2023, 00:16

Italia a pierdut cu 2-1 semifinala cu Spania și a ratat prezența în marea finală UEFA Nations League, de la Rotterdam.

Ibericii au deschis scorul prin Pino, în minutul 3, dar bucuria lor nu a durat mult, pentru că Ciro Immobile a restabilit egalitatea în minutul 11, după ce a transformat un penalty.

Spania a obținunt calificarea după ce a dat lovitura pe final, prin reușita lui Joselu, care i-a asigurat echipei lui Luis de la Fuente prezența în finală.

Roberto Mancini (58 de ani) a oferit prima reacție după meciul pierdut de ”Squadra Azzurra” la Enschede.

Roberto Mancini: ”Spania a meritat victoria”

„Spania a meritat victoria, chiar dacă a marcat pe final. Nu am reușit să facem foarte mult, în special în a doua repriză. Probabil pentru că am jucat, tactic, diferit ne-a costat.

Din partea lui Chiesa am cerut mai multă profunzime, de asta l-am introdus în locul lui Immobile. Dacă m-a dezamăgit? Nu, băieții au dat totul pe teren”, a spus selecționerul Italiei, potrivit Gazzetta dello Sport.

”De Kuip”, stadionul lui Feyenoord, va găzdui finala dintre Croația și Spania, în timp ce arena pe care Twente își dispută meciurile de pe teren propriu va fi gazda meciului dintre Olanda și Italia, în care miza este locul trei.

Ediția 2022-2023 este a treia de Liga Națiunilor, competiția înființată de UEFA pentru echipele naționale. Ediția din 2018-2019 a fost câștigată de Portugalia, după o finală cu Olanda, iar cea din 2020-2021 i-a adus marele trofeu Franței, care a câștigat cu 2-1 ultimul act cu Spania.