Olanda - Italia 2-3 | Campioana Europei, victorioasă în finala mică Nations League! Italienii au „tremurat” pe final

Olanda Italia Nations League Nations League
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Duminica 18 Iunie 2023, 18:20
Data actualizarii: Duminica 18 Iunie 2023, 18:28

Olanda și Italia s-au duelat în finala mică din Nations League, scor 2-3.

Campioana europeană a deschis scorul rapid prin Dimarco, încă din  minutul 6, iar în minutul 20, avantajul a fost dublat de Frattesi. Ronald Koeman a făcut trei schimbări la pauză, iar naționala Olandei a început să pună probleme în a doua repriză.

Bergwijn a redus din diferență în minutul 68, însă Italia a mai „lovit” o dată, prin Federico Chiesa, cinci minute mai târziu. Italienii au început să tremure pe final, după ce Weghorst, intrat în locul lui Lang, a reușit să marcheze în minutul 82, reamintind de meciul cu Argentina din sferturile de finală ale Mondialului din Qatar, când a trimis meciul în prelungiri, însă reușita i-a fost anulată cu ajutorul VAR.

Olanda a reușit să înscrie în minutul 89, prin Wijnaldum, însă nu a putut trimite partida în prelungiri, iar Italia și-a adjudecat trofeul de bronz.