A câștigat turul barajului și are prima șansă să fie adversara României în Nations League

Lituania Gibraltar Nations League Romania Nations League
Data publicarii: Vineri 22 Martie 2024, 09:25
Data actualizarii: Vineri 22 Martie 2024, 09:26

Lituania s-a impus în prima manșă a meciului cu Gibraltar cu scorul cu 1-0 și are prima șansă la menținerea în Liga C din Nations League.

Astfel, dacă în retur, lituanienii vor obține măcar un egal, vor fi adversarii României în grupa C2, din care mai fac parte Kosovo și Cipru.

Lituania are prima șansă să fie adversara României în Nations League

Portarul Gibraltarului, Dayle Coleing a fost eliminat în minutul 26, după o intervenție dură asupra lui Fedor Cernych. Astfel, selecționerul Julio Ribas a fost forțat să îl scoată din teren pe Kian Ronan, pentru a-l introduce pe Bradley Banda.

Lituania a deschis scorul în minutul 60, prin Armandas Kucys, care a ajuns la centrarea lui Vykintas Slivka și a înscris cu capul în poarta gazdelor.

În minutul 71, și Lituania a rămas în zece jucători, după eliminarea lui Girdvainis, care a văzut al doilea cartonaș galben, însă cei din Gibraltar nu au putut restabili egalitatea, iar selecționata pregătită de Edgaras Jankauskas are prima șansă înaintea returului.