Ultimele detalii despre starea lui Vasile Mogoș! S-a accidentat crunt în meciul România - Irlanda de Nord

Romania CFR Cluj Cristi Balaj Vasile Mogos Nationala Vasile Mogoș, în meciul România - Irlanda de Nord / Foto: Sport Pictures
Data publicarii: Joi 28 Martie 2024, 21:12
Data actualizarii: Joi 28 Martie 2024, 21:12

Vasile Mogoș (31 de ani) a suferit o lovitură puternică la cap în timpul partidei amicale pe care România a disputat-o cu Irlanda de Nord, scor 1-1.

Jucătorul celor de la CFR Cluj a fost titular în partida de pe Arena Națională, însă, înainte de finalul primei reprize, a fost protagonistul unui incident nefericit.

Care este starea lui Vasile Mogoș, după ce s-a lovit la cap în meciul cu Irlanda de Nord

Fundașul lateral s-a lovit cap în cap cu Brodie Spencer în timpul unui duel aerian. Mogoș a rămas câteva minute întins pe jos și a primit îngrijiri din partea medicilor aflați pe Arena Națională. Fotbalistul nu a mai putut continua meciul, așa că Edi Iordănescu l-a înlocuit la pauză cu Deian Sorescu.

În urma investigațiilor, medicii au ajuns la concluzia că Vasile Mogoș a suferit o comoție cerebrală, astfel că acesta a fost nevoit să plece din cantonamentul echipei naționale înaintea meciului cu Columbia, scor 2-3.

Cristi Balaj, președintele celor de la CFR Cluj, a dezvăluit care este în acest moment starea de sănătate a lui Vasile Mogoș. Chiar dacă a mai avut amețeli, pare că fundașul s-a refăcut și ar putea juca împotriva lui Sepsi în a doua etapă a play-off-ului.

E mai bine, a reluat antrenamentele alături de echipă. Cei de la Federație au fost inspirați că l-au lăsat acasă, pentru că a mai avut amețeli, dar e bine, ieri a făcut alături de echipă antrenamentul. În mod normal, da (n.r. va fi disponibil pentru meciul cu Sepsi)”, a spus Cristi Balaj, potrivit iamsport.ro.

CFR Cluj, pe locul 4 în clasamentul SuperLigii României

Înaintea etapei cu numărul doi din play-off-ul SuperLigii României, ardelenii sunt pe locul patru în ierarhie, cu 27 de puncte la o singură lungime în urma celor de la Universitatea Craiova și Rapid și la opt puncte de FCSB.