"Tată, scoate burtica aia de 3 kilograme". Remarca lui Gigi Becali despre un jucător de la echipa națională a României

Gigi Becali preliminarii euro 2024 Razvan Marin Romania Nationala
Data publicarii: Miercuri 13 Septembrie 2023, 17:59
Data actualizarii: Miercuri 13 Septembrie 2023, 18:18

Echipa națională a României s-a impus cu scorul de 2-0 în fața reprezentativei Kosovo, în preliminariile pentru EURO 2024.

Chiar dacă au evoluat mai bine de o repriză în superioritate numerică, "tricolorii" au tremurat pentru victorie pe Arena Națională. Nicolae Stanciu a ratat un penalty, dar și-a luat revanșa reușind să deschidă scorul în minutul 83, cu un șut care l-a lăsat ”mască” pe portarul advers.

Scorul final a fost stabilit în minutul 90+3 de Valentin Mihăilă, iar România a revenit pe locul doi în Grupa I, cu patru etape înainte de finalul campaniei de calificare.

Gigi Becali, discurs vehement împotriva lui Răzvan Marin

Patronul de la FCSB a vorbit despre anumiți jucători de la echipa națională, aducând în discuție greutatea lui Răzvan Marin, despre care consideră că s-a îngrășat.

"Răzvan Marin verticalizează bine jocul, numai că să îți spun ceva. Nu l-am mai văzut slăbuț, suplu. L-am văzut cu puțină burtică pe la tricou. Îl știam cuminte, conștiincios, că se ține de treabă. Ce-i cu Răzvan Marin, puțină burtică la tricou?

Nu merge așa la fotbal, de-aia nu joacă pe acolo. Tată, scoate burtica aia de 3 kilograme. Dă-o jos, să nu se mai vadă burtica peste tricou, dacă vrei să fii la echipa națională. (n.r. Pușcaș) Nu m-am uitat la toți.

Eu la ăsta am văzut. Mie îmi plăcea de el ca fotbalist. Am văzut că data trecută cu Israel nu a jucat nimic. Aseară a mai verticalizat. Eu nu pot să spun cu cine să joace, eu spun ce văd că nu e în regulă", a declarat Gigi Becali, potrivit Fanatik.

România, șanse mari pentru calificarea la EURO!

Acum, "tricolorii" au șanse mari pentru o calificare la turneul final, care va fi găzduit de Germania la anul. Pentru noi urmează "dubla" cu Belarus (deplasare) și Andorra (acasă), iar cu șase puncte vom muta presiunea în tabăra Israelului, care are în față o ”dublă” mult mai dificilă.

Israel va primi vizita Elveției pe 12 octombrie, după care va juca în deplasare cu Kosovo. În condițiile în care avem un punct în fața urmăritoarei, avem nevoie de două victorii în următoarea ”dublă”, iar dacă Israel va pierde meciurile cu Elveția și Kosovo ne vom asigura calificarea la turneul final cu două etape înainte de finalul preliminariilor!