VIDEO Meci ireal Portugalia U20 - România U20: am deschis scorul în secunda 8 și am pierdut partida în minutul 90+8!

Echipa nationala Under 20 Costin Curelea Nationala Portugaliei Ştefan Duţu U20 Elite League Nationala U21
Data publicarii: Miercuri 13 Septembrie 2023, 08:55
Data actualizarii: Miercuri 13 Septembrie 2023, 10:00

Naționala sub 20 de ani este antrenată de Costin Curelea.

Selecţionata de fotbal Under-20 a României a fost învinsă dramatic de echipa similară a Portugaliei, cu scorul de 2-1 (0-1), la Santarem, într-un meci din competiţia U20 Elite League.

Filmul unui meci ireal

România a deschis scorul după doar opt secunde, când Ştefan Duţu a trimis o degajare din propria jumătate, în urma loviturii de start, iar balonul l-a sărit pe portarul Mouquet, pentru un gol antologic.

Echipa antrenată de Costin Curelea se putea desprinde, dar portarul lusitan a respins şutul la colţ expediat de Bodişteanu (33).

Portugalia a ratat prin Hugo Felix, portarul Robert Popa intervenind la lovitura liberă a căpitanului echipei Portugaliei (35).

În repriza secundă, gazdele au fost aproape de egalare, dar Popa a respins în transversală reluarea lui Monteiro (55).

Portugalia a egalat prin Herculano Nabian (85), din careul mic, după o eroare a lui Strata, iar în minutul 90+8 a marcat golul victoriei, prin Nuno Felix, cu capul, din centrarea lui Hugo Felix.

România venea după o victorie cu Cehia (2-0, acasă), iar Portugalia pierduse la scor în Polonia (0-4).

România va juca două partide luna viitore, pe 12 octombrie acasă cu Anglia şi pe 16 octombrie în deplasare cu Norvegia.

Echipele din Portugalia U20 - România U20 2-1

Portugalia: 12. Louis Mouquet - 15. David Monteiro (2. Goncalo Esteves, 80), 3. Hugo Oliveira, 23. Rodrigo Mendes, 13. Tiago Parente - 8. Gustavo Sa (18. Marco Cruz, 80), 14. Samuel Justo (19. Herculano Nabian, 67), 16. Yanis Rocha (6. Nuno Felix, 58) - 20. Hugo Felix, 9. Jose Rodrigues (11. Jorge Meireles, 58), 7. Lucas Anjos (17. Jose Melro, 58). Selecţioner: Oceano Cruz.

Rezerve neutilizate: 4. Gabriel Bras, 5. Martim Marques, 21. Jonatas Noro.

România: 1. Robert Popa - 19. Tony Strata, 4. Ştefan Duţu, 15. Sergiu Rimovecz, 22. Sergiu Pîrvulescu - 18. Szabolcs Szilagyi (5. Gabriel Dănuleasă, 90+2), 6. Aurelian Ciuciulete (21. Alin Boţogan, 73), 20. Cristian Mihai - 8. Alexandru Musi (căpitan; 11. Doru Andrei, 60), 9. Atanas Trică (25. Ionuţ Cojocaru, 60), 7. Ştefan Bodişteanu (14. Andres Sfaiţ, 60). Selecţioner: Costin Curelea.

Rezerve neutilizate: 12. Ştefan Lefter, 23. David Dincă - 3. Dorin Pop, 10. Eduard Radaslavescu, 13. Robert Sălceanu, 17. Alexandru Şuteu, 24. Tudor Lucaci.