Stanciu a zis tot după victoria cu Kosovo. Ce i-au spus ultrașii + Ce s-a întâmplat la penalty

Nicolae Stanciu kosovo România - Kosovo Nationala Nicolae Stanciu
Data publicarii: Miercuri 13 Septembrie 2023, 00:59
Data actualizarii: Miercuri 13 Septembrie 2023, 01:22

România a învins dramatic selecţionata Kosovo, cu scorul de 2-0 (0-0), marţi seara, pe Arena Naţională din Bucureşti, în Grupa I a preliminariilor EURO 2024, la finele unui meci care a fost întrerupt 50 de minute.

Meciul, întrerupt în minutul 18, din cauza torţelor şi scandărilor, s-a reluat după aproximativ 50 de minute. În minutul 42, Muriqi a fost eliminat de la echipa din Kosovo pentru cumul de cartonaşe. În minutul 61, Nicolae Stanciu a ratat un penalty.

Nicolae Stanciu a dezvăluit la final ce a vorbit cu ultrașii din facțiunea Uniți sub Tricolor.

Reacția lui Nicolae Stanciu

"S-a tot prelungit cât eram în vestiar, au fost momente ciudate. într-un final ne-am bucurat că am ieșit pe teren. Le-am cerut calm și înainte de meci, la meciul cu Israel ne-a lipsit acel calm, le-am zis și înainte de meci, aveam un ritm bun, ne-a scos din ritm acea întrerupere.

Era foarte important să ieșim calmi, am văzut cum ei au făcut presiuni la arbitru să oprească meciul. Asta ne înfierbântă, n-am vrut să las pe nimeni să intre așa pe teren", și-a început discursul Stanciu.

Căpitanul naționalei a fost cel care a discutat cu ultrașii și le-a spus să scoată din arenă bannerul ofensator.

"Nu aveam ce să le zic. Le-am zis ce a transmis arbitrul căpitanilor, faptul că dacă acel banner nu va fi scos, se va opri imediat meciul.

Ei mi-au zis că au fost provocați, de portarul lor care le-ar fi arătat semne obscene, eu doar am vrut să le zic să scoată bannerul. Dacă acel banner nu va fi scos, se va întrerupe meciul!", a continuat fotbalistul din Alba Iulia.

"N-am un istoric bun la penalty-uri!" Ianis Hagi și Răzvan Marin preiau ștafeta la punctul cu var

Stanciu putea deschide scorul în actul secund dar a ratat o lovitură de la 11 metri acordată în urma unui fault asupra lui Florinel Coman.

"La vestiar am încercat să nu întrebăm ce se întâmplă afară, știam că vom continua meciul, știam că nu trebuie să ne ia capul, să intrăm într-o degringoladă, să fim prea agresivi, să facem greșeli. Singurul mesaj a fost răbdare și calm.

La penalty, din păcate, n-am istoric bun la penalty-uri, le-am zis că eram sigur că voi marca golul victoriei. Știu cât iubesc națională. Ianis și Răzvan Marin se vor bate pentru cine va fi executant acum.

Șansele sunt la fel, ne așteaptă două meciuri dificile, chiar dacă mulți se gândesc că vor fi ușoare. În Belarus va fi un meci greu, toți am văzut meciul lor cu Kosovo, știm că nu va fi ușor, dacă vom lua cele șase puncte vom face un pas mare", a încheiat Nicolae Stanciu.

România - Kosovo 2-0

ROMÂNIA: H. Moldovan – A. Raţiu, Drăguşin, A. Burcă (R. Marin 63), Bancu – Cicâldău (Olaru 77), Screciu – N. Stanciu, I. Hagi (Moruţan 71), Fl. Coman (Mihăilă 71) – G. Puşcaş (Alibec 46). SELECŢIONER: Edward Iordănescu

KOSOVO: Muric – Vojvoda (Beka 81), Amir Rrahmani, Aliti, Paqarada – Zhegrova (Dresevic 63), V. Berisha (Muslija 54), Loshaj , B. Berisha (Albion Rrahmani 81) – Rashica (Hadergjonaj 54), Muriqi. SELECŢIONER: Primoz Gliha

Cartonaşe galbene: A. Burcă 9, G. Puşcaş 32, Bancu 52 / B. Berisha 14, Muriqi 18, Amir Rrahmani 32, Vojvoda 53, Loshaj 59

Cartonaş roşu: Vedat Muriqi (Kosovo) min. 42

Arbitri: Willy Delajod – Erwan Finjean, Philippe Jeanne – Thomas Leonard (toţi din Franţa)