Echipa nationala Under 17 Campionatul European Under 17 nationala Estoniei nationala frantei Nationala Norvegiei Nationala
Data publicarii: Marti 21 Noiembrie 2023, 13:00
Data actualizarii: Marti 21 Noiembrie 2023, 13:24

Naționala de juniori a României remizase în primele două partide din turneul de calificare, 0-0 cu Norvegia și 1-1 cu Franța.

FINAL România U17 - Estonia U17 3-0 (Vlad Oargă '23, Mihai Toma '39, David Popa '90+9 - din penalty)

MIN. 90+9 Penalty pentru România, GOOOOOOOL de 3-0 prin David Popa, final și CALIFICARE la Turul de Elită pentru Euro! România - Estonia 3-0, Norvegia - Franța 0-0, clasamentul final al grupei: 1. Franța 5 p. (+4), 2. ROMÂNIA 5 p. (+3), 3. Norvegia 3 p., 4. Estonia 1 p.

MIN. 90 Se arată 7 minute de prelungire. Se intră în prelungiri și în Norvegia - Franța 0-0.

MIN. 67 Șut superb al lui Toma din afara careului, portarul oaspeților respinge cu greu!

MIN. 60 Norvegia - Franța este în continuare 0-0 în celălalt meci din grupa României.

MIN. 46 Începe repriza secundă de la Buftea.

MIN. 45+2 România - Estonia 2-0 și Norvegia - Franța 0-0 la pauză, la aceste scoruri suntem calificați la Turul de Elită pentru Euro!

MIN. 39 GOOOOOOOL ROMÂNIA! ”Decarul” Mihai Toma de la FCSB trimite un șut de la distanță, portarul Estoniei gafează incredibil și avem 2-0!

MIN. 23 GOOOOOOOL ROMÂNIA! Vârful de lance Vlad Oargă, golgheter la juniorii Sampdoriei, deschide scorul după o fază construită de Alexandru Stoian de la Farul, este 1-0 și suntem calificați la acest scor. Norvegia - Franța este momentan 0-0.

MIN. 21 Lovitură liberă pentru România dintr-o poziție periculoasă, din apropierea careului, Toma însă trimite mingea mult peste poartă, în parcarea stadionului!

MIN. 5 Bară România, a șutat Doicaru! Prima mare ocazie a ”tricolorilor”.

MIN. 1 Începe partida de la Buftea!

UPDATE ”De la aceiași (n.r. - în loc de aceeași!) oră, pe stadionul din Tunari, are loc celălalt meci al grupei, între Franța și Norvegia”, scrie cu o jenantă greșeală gramaticală FRF pe site-ul oficial (vezi galeria foto).

UPDATE Echipele de start:

ROMÂNIA: 1. Ungureanu – 13. Ilaș, 6. Racu, 5. Dumitra, 3. Techereș – 4. Laszlo – 17. Burlacu, 11. Stoian, 9. Doicaru, 10. Toma – 19. Oargă

Selecționer: Nicolae Roșca

Rezerve: 12. Radu – 7. Popa, 8. Petculescu, 14. Tomșa, 15. Cotor, 16. Buse, 18. Nechifor, 20. Stanciu

ESTONIA: 12. Vainulla – 3. Tsernjakov, 21. Vaino, 4. Palts, 18. Liiv – 6. Vikman, 10. Kristal-cpt., 14. Wagner – 15. Limberg, 9. Varjund, 11. Lohmatov

Selecționer: Marko Parnpuu

Rezerve: 1. Vetkal – 2. Kukk, 5. Jari, 7. Kollo, 8. Nigula, 13. Luup, 16. Skvortsov, 17. Soosalu, 20. Sal-Al-Saller

Știrea inițială

După 0-0 cu Norvegia și 1-1 cu Franța, naționala Under 17 a României joacă marți la Buftea, de la ora 11:00, meciul decisiv de la turneul de calificare la Campionatul European din 2024, împotriva Estoniei.

Clasamentul din grupa României înaintea ultimei etape

1. Franța 4 p (5-1)

2. Norvegia 2 p (2-2)

3. ROMÂNIA 2 p (1-1)

4. Estonia 1 p (2-6)

* Se califică la Turul de Elită, ultima rundă înainte de EURO, primele două din fiecare grupă împreună cu cele 5 echipe de pe locul 3 cu cele mai bune rezultate înregistrate în fața primelor două clasate.

Turneul final va fi găzduit de Cipru în perioada 20 mai – 5 iunie 2024.

Rezultatele de până acum din grupa României

15 noiembrie, ora 12:00: FRANȚA – ESTONIA 4-0 (Clinceni), ROMÂNIA – NORVEGIA 0-0 (CNF Buftea)

18 noiembrie, ora 12:00: NORVEGIA – ESTONIA 2-2 (Voluntari), FRANȚA – ROMÂNIA 1-1 (CNF Buftea)

21 noiembrie, ora 11:00: NORVEGIA – FRANȚA (Tunari), ESTONIA – ROMÂNIA (CNF Buftea)

Lotul României Under 17

Selecționerul Nicolae Roșca mizează la turneul de calificare pe următorul lot:

Portari: Bogdan Ungureanu (FC Rapid 1923), Riccardo Radu (Juventus | Italia), Edgar Cadar (Lecce | Italia)

Fundași: Florin Gașpăr (Universitatea Craiova), Bogdan Bușe (Universitatea Craiova), John Dumitra (Farul Constanța), Andrei Racu (Atalanta | Italia), Eduard Cotor (Vfl Osnabruck | Germania), Alin Techereș (Universitatea Cluj), Narcis Ilaș (FC Botoșani)

Mijlocași: Iustin Doicaru (Farul Constanța), David Popa (FCSB), Dan Nechifor (Farul Constanța), Diego Burlacu (FC Bacău), Matyas Laszlo (FCSB), Mihai Toma (FCSB), Troy Tomșa (Sassuolo | Italia), Robert Petculescu (Universitatea Craiova), Alexandru Stoian (Farul Constanța)

Atacanți: Raul Stanciu (UTA Arad), Vlad Oargă (Sampdoria | Italia)