ROMANIA - FEROE, PROTV | Contra, mai NERVOS ca niciodata: "Sa-mi ia CV-ul si sa vada ce am facut eu! Cand vor fi ei selectioneri, sa faca ce vor!" Ce l-a scos din minti pe selectioner

Data publicarii: Luni 25 Martie 2019, 18:15
Data actualizarii: Luni 25 Martie 2019, 18:26

Romania - Insulele Feroe, marti, ora 21:45! Meciul este LIVE PE PROTV si poate fi urmarit pe www.sport.ro, pe facebook.com/www.sport.ro si in aplicatia sport.ro!

Cosmin Contra a avut o iesire extrem de dura inaintea meciului cu Insulele Feroe de marti seara. Selectionerul a fost deranjat de criticile care i s-au adus atat lui, dar mai ales jucatorilor, dupa esecul din Suedia.

"Nu pot sa zic ca nu ma deranjeaza ce au zis fostii selectioneri. Deocamdata, sunt eu selectionerul echipei nationale. Cand vor fi ei, sa faca ce comentarii vor, ce selectie vor si ce schimbari vor.  Unii jucatori au fost facuti cu ou si cu otet. Si despre mine s-a spus ca nu am experienta. Se poate spune ca sunt tanar, dar nu lipsit de experienta dupa 9 ani de antrenorat. Sa-mi ia CV-ul si sa vada unde am fost ca jucator, ce am facut ca antrenor si pe urma sa comenteze. Cand ceilalti vor fi antrenori la echipa nationala, pot sa faca lucrurile cum vor ei. Nu ma deranjeaza ca ma ataca pe mine. Sa-mi lase jucatorii in pace. Daca aveam putin noroc in ultimul minut la acea faza a lui Sapunaru, acesti tineri jucatori erau facuti eroi. Daca distrugem de la primul meci, nu putem construi nimic", a declarat Cosmin Contra la conferinta de presa.

Contra e insa constient ca nationala nu a facut un meci reusit in Suedia si admite acest lucru. Totusi, selectionerul este de parere ca repriza a doua din Suedia a fost una destul de buna pentru Romania.

"Din ce am analizat echipa din Feroe, e o formatie asezata bine in teren. In deplasari joaca cu 5 fundasi si 4 mijlocasi, incearca sa se inchida cat mai bine, sa joace pe contraatac. Sunt foarte periculosi la fazele fixe, au jucatori foarte inalti si masivi. Nu mai exista echipe mici si trebuie sa tratam fiecare meci cu cea mai mare seriozitate. Am facut analiza meciului din Suedia si le-am spus baietilor, dupa ce am urmarit meciul chiar in noaptea aceea, ca nu am avut o repriza slaba, ci 20 de minute, in care am pierdut foarte multe mingi. Din pacate au fost 2-3 greseli copilaresti. Am incercat sa revenim in joc si sa egalam. Nu mai trebuie sa facem greselile pe care le-am facut in meciul cu Suedia. Sper ca a doua repriza din Suedia sa fie etalonul dupa care sa jucam in aceste preliminarii", a mai precizat Contra.