Nicolae Stanciu, scurt și la obiect după egalul de la București. "Avem nevoie de asta cu Kosovo"

Romania - Israel Nicolae Stanciu Prelminariile euro 2024 Nationala
Data publicarii: Duminica 10 Septembrie 2023, 09:15
Data actualizarii: Duminica 10 Septembrie 2023, 09:14

Naționala României a primit vizita Israelului sâmbătă seară.

Cele două echipe s-au înfruntat pe Arena Națională, într-un meci încheiat 1-1. În urma rezultatului de egalitate, România și Israel s-au făcut cu un punct în Grupa I din preliminariile pentru calificarea la Campionatul European din 2024.

Nicolae Stanciu a evidențiat la flash-interviu, după remiza cu Israel, că meciul împotriva lui Kosovo de marți (12 septembrie, ora 21:45) a devenit vital și că tricolorii trebuie neapărat să obțină toate cele trei puncte.

„Trebuie să ne mulțumim cu un punct. Clasamentul nu se schimbă, dar meciul cu Kosovo a devenit vital pentru că prin jocul rezultatelor s-ar putea să cădem pe locul 3 dacă nu vom reuși să câștigăm. Astăzi am luat doar un punct, iar cu Kosovo avem nevoie de cele trei puncte”, a spus Stanciu după meci.

În Grupa I, toate echipele au remizat în a cincea etapă. Elveția a făcut egal cu Kosovo (2-2), iar în Andorra și Belarus nu s-a dat niciun gol (0-0). Astfel, situația a rămas la fel în clasament.

România - Israel 1-1

Israelul a început în forță meciul de pe Arena Națională, însă România a fost echipa care a reușit să deschidă scorul. Denis Alibec a marcat în minutul 27 și a făcut stadionul să sară în aer. Cu peste 49,000 de spectatori în tribună, tricolorii au intrat timorați în repriza secundă, iar asta a costat-o enorm pe selecționata lui Edward Iordănescu.

În minutul 53 al partide, Oscar Gloukh a restabilit egalitatea, cu un șut plasat la colțul lung, la care Horațiu Moldovan nu a avut nicio șansă. La capătul celor 90 de minute, tabela de marcaj a rămas la 1-1, iar cele două echipe naționale au împărțit punctele în etapa a cincea. Pentru România, urmează meciul cu Kosovo (marți, 21:45).