Ce a scris presa din Israel după remiza de la București. "Aici e problema"

Echipa Nationala Romania UEFA EURO 2024 Nationala
Data publicarii: Duminica 10 Septembrie 2023, 09:00
Data actualizarii: Duminica 10 Septembrie 2023, 09:34

România și Israel au remizat sâmbătă seară, scor 1-1, în meciul din etapa a cincea din preliminariile EURO 2024.

Singurul gol al primei reprize a venit în minutul 27 al primei părți. Denis Alibec a profitat de maniera în care Glazer a respins mingea și a înțepat balonul în plasă. Tricolorii se puteau dezlănțui 3 minute mai tărziu, însă Nicolae Stanciu a trimis puțin pe lângă poarta israelienilor.

Prima repriză a aparținut României, însă în a doua parte a meciului, tricolorii nu au mai arătat la fel. Dintre cele 16 ocazii de gol ale jucătorilor din Israel, 14 au venit în a doua repriză.

Israel și-a găsit vinovatul

”Problema, ca de obicei, a fost de partea cealaltă a terenului, iar de această dată greșeala nu a venit de la unul dintre jucătorii din defensivă, ci de la Omari Glazer. În minutul 24, portarul a scăîat o minge și era cât pe ce să primească gol, într-o acțiune care probabil i-a afectat încrederea. După trei minute, o altă mare greșeală a dus la golul românesc” a scris presa din Israel.

Diamantul din Orient

”În repriza a doua, care în ultimele  minute s-a jucat sub huiduielile dure ale publicului local, pe teren a fost o singură echipă - cu un jucător talentat care s-a remarcat mai presus de toate - Oskar Gloch. Diamantul de la Red Bull Salzburg a știut să se elibereze de presiunea apărării pentru a trimite un șut precis încă din minutul 53 și să stabilească o egalare timpurie, oferind multă încredere echipei sale”, au mai punctat jurnaliștii israelieni.

”Nu ne permitem să pierdem puncte în Belarus” au conchis israelienii care și-au anunțat candidatura serioasă pentru locul al doilea în grupa I de calificare la europeanul din 2024.