Ilie Dumitrescu e dur: "Aici am suferit". Ce a spus după România - Israel

Romania - Israel Ilie Dumitrescu Nationala Ilie Dumitrescu
Data publicarii: Duminica 10 Septembrie 2023, 08:39
Data actualizarii: Duminica 10 Septembrie 2023, 08:38

Naționala României a primit vizita Israelului sâmbătă seară.

Cele două echipe s-au înfruntat pe Arena Națională, într-un meci încheiat 1-1. În urma rezultatului de egalitate, România și Israel s-au făcut cu un punct în Grupa I din preliminariile pentru calificarea la Campionatul European din 2024.

Ilie Dumitrescu, fost internațional român, a vorbit despre evoluția jucătorilor lui Edward Iordănescu și a remarcat faptul că s-a văzut o limită în atacurile înlănțuite de naționala României.

În aceeași ordine de idei, Ilie Dumitrescu a evidențiat că tricolorii au suferit în atac, trebuiau să aducă un plus și să aibă un lider pe teren, căci conducătorii incontestabili nu s-au văzut așa bine pe teren.

„S-a văzut o limită în exprimarea pe faza ofensivă. Cred că este nevoie, în afară de unitate de grup, coeziune și tot, trebuie să-ți asumi, să aduci acel plus, că ai calitate, d-aia ești acolo, în poziția aia. Aici am suferit, ca exprimare pe faza ofensivă au fost momente în care liderii noștri incontestabili n-au îmbrăcat tricoul ăla de lider.

În trecut, erau jucători care îmbrăcau tricoul ăla de lider, Chivu, Mutu, Bratu, Codrea”, a spus Ilie Dumitrescu, potrivit DigiSport.

România - Israel 1-1

Israelul a început în forță meciul de pe Arena Națională, însă România a fost echipa care a reușit să deschidă scorul. Denis Alibec a marcat în minutul 27 și a făcut stadionul să sară în aer. Cu peste 49,000 de spectatori în tribună, tricolorii au intrat timorați în repriza secundă, iar asta a costat-o enorm pe selecționata lui Edward Iordănescu.

În minutul 53 al partide, Oscar Gloukh a restabilit egalitatea, cu un șut plasat la colțul lung, la care Horațiu Moldovan nu a avut nicio șansă. La capătul celor 90 de minute, tabela de marcaj a rămas la 1-1, iar cele două echipe naționale au împărțit punctele în etapa a cincea. Pentru România, urmează meciul cu Kosovo (marți, 21:45).