VIDEO Moldova - România 0-5. ”Tricolorii” au făcut instrucție la Chișinău

Echipa Nationala edward iordanescu Razvan Marin Republica Moldova stadionul Zimbru Nationala
Data publicarii: Duminica 20 Noiembrie 2022, 22:22
Data actualizarii: Duminica 20 Noiembrie 2022, 22:29

România a câștigat cu 5-0 meciul cu Moldova, disputat la Chișinău.

Moldova - România 0-5

Minutul 90: FINAL DE MECI!

Minutul 89: GOOOL România! Adrian Rus înscrie primul său gol la echipa națională, după un corner.

Minutul 71: GOOOL România! Daniel Paraschiv transformă de la punctul cu var.

Minutul 70: Daniel Paraschiv scoate lovitură de la 11 metri, după ce a fost faultat în careu de Igor Armaș.

Minutul 61: GOOOL România! Alex Cicâldău înscrie superb din lovitură liberă. Mijlocașul trimite în vinclul porții adverse, de la aproximativ 24 de metri.

Minutul 46: S-a reluat jocul!

Minutul 45+3: PAUZĂ în Moldova - România!

Minutul 42: Șansă de ”dublă” pentru Drăguș! Atacantul de la Standard Liege a încercat să-l execute pe portarul advers cu o ”scăriță”, dar fără succes.

Minutul 40: GOOOL România! Denis Drăguș reușește al doilea gol în tricoul naționalei României, după o acțiune individuală, încheiată cu un șut puternic, fără nicio șansă pentru Celeadnic.

Minutul 21: Bară România! Drăguș intră în careu, șutează cu piciorul drept dar lovește transversala porții adverse. Mingea a ieșit în afara terenului.

Minutul 9: GOOOOL România! Moruțan trage cu stângul din interiorul careului și îl învinge pe portarul advers. Mijlocașul de la Pisa a primit mingea după o acțiune impresionantă a lui George Pușcaș.

Minutul 1: Fluier de start!

UPDATE 19:00 ECHIPA DE START trimisă de Edi Iordănescu

ROMÂNIA: Târnovanu – Manea, Rus, Burcă (cpt), Opruț – Olaru, Băluță, Cicâldău – Moruțan, Pușcaș, Drăguș

Rezerve: Moldovan, Popa – Vătăjelu, Nedelcearu, Ștefănescu, Petrila, Pantea, M. Marin, Paraschiv, Drăgușin, Cordea, Sefer, Păun, Boloca

MOLDOVA: Celeadnic – Platica,Dumbravanu, Bolohan, Armaş, Reabciuk – Rață, Moțpan, Ioniţă (cpt) – Postolachi, Damașcan

Rezerve: Avram, Railean – Ștefan, Dros, Plătică, Caimacov, Iovu, Jardan, Stînă, Iosipoi, Revenco, Țurcan, Clescenco, Cojocari

Știrea inițială

După un nou eșec al naționalei lui Edward Iordănescu, 1-2 joi seara cu Slovenia pe ”Cluj Arena”, România va disputa ultimul meci al anului la Chișinău, pe stadionul ”Zimbru”, cu selecționata Republicii Moldova, LIVE pe PRO ARENA și VOYO duminică, de la ora 20:30.

Cele 4 meciuri ”uitate” dintre România și Moldova: 20 de spectatori la primul dintre ele!

* Vești bune pentru ”tricolori” în perspectiva preliminariilor viitoare, pentru Euro 2024: adversarele noastre scârțâie și ele serios. Israel, cu doi titulari cu cetățenie română, s-a chinuit serios în amicalul cu Zambia, în timp ce Kosovo s-a făcut de râs pe teren propriu în fața Insulelor Feroe.

UPDATE SÂMBĂTĂ ORA 21:00 FRF a transmis pe site-ul oficial că ”având în vedere informațiile apărute în mass-media, conform cărora internaționalul român Răzvan Marin nu s-a întors la club și a plecat în vacanță după meciul cu Slovenia, staff-ul primei reprezentative a României face următoarele precizări:

În urma unui dialog avut cu reprezentanții clubului Empoli, s-a stabilit ca Răzvan Marin să fie prezent la echipa națională doar pentru meciul cu Slovenia. Vă reamintim că nefiind perioadă FIFA cluburile nu au fost obligate să cedeze jucătorii pentru meciurile din luna noiembrie. În discuția avuta, oficialii clubului italian au comunicat dorința de a-i oferi lui Răzvan Marin câteva zile de vacanță, la fel cum s-a procedat și cu ceilalți fotbaliști legitimați la club. Acestea fiind zise, Răzvan Marin s-a prezentat în cantonamentul de la Mogoșoaia duminică, iar după meciul de la Cluj-Napoca, unde am întâlnit Slovenia, a ieșit din programul echipei naționale, conform înțelegerii avute cu italienii de la Empoli.

Situația lui Răzvan Marin nu este una singulară, și alți jucători români legitimați în străinătate au avut parte de zile libere, chiar dacă nu s-a permis prezența acestora la echipa națională. Nici în cazul acestora și nici în ceea ce îl privește pe Răzvan Marin, jucătorii nu au avut posibilitatea de a alege dacă onorează sau nu convocarea la echipa națională”.

”Ca urmare a înțelegerii făcute de staff-ul echipei naționale și conducerea clubului Empoli, având în vedere că nu este perioadă FIFA, Răzvan Marin a evoluat doar în meciul cu Slovenia.

El nu va mai face deplasarea în Moldova, la Chișinău”, a explicat Federația Română de Fotbal motivul absenței căpitanului ”tricolorilor” din amicalul cu Republica Moldova.

Reprezentativa de la Chișinău a pierdut și ea amicalul disputat joi seara, 1-2 cu Azerbaidjan.

Statistica întâlnirilor România - Moldova

FRF precizează pe site-ul oficial că reprezentativa Moldovei a disputat primul său meci internațional în 1991, iar de-atunci până azi au fost 7 dueluri cu România, toate având caracter amical.

Din aceste 7 partide, doar 3 sunt recunoscute în palmaresul internațional. Federația Moldovenească de Fotbal recunoaște însă 5 întâlniri, inclusiv o partidă Moldova-România 0-0 disputată în septembrie 1998 la Chișinău.

Pentru toate cele 7 partide, tricolorii au strâns 5 victorii și 2 remize. Au fost, în cele șase meciuri găzduite de România și unul de Turcia, următoarele rezultate: 3-1 (1996), 5-1 (1998), 0-0 (1998), 3-2 (2005), 2-0 (2007), 3-3 (2011) și 2-1 (2015).

Statisticile internaționale contabilizează însă doar succesele noastre cu 3-1, 5-1 și 2-0, a explicat FRF.