Republica Moldova Federatia Moldoveneasca de Fotbal Petrocub Hincesti Sheriff Tiraspol Zimbru Chisinau Fotbal extern

FOTO ȘI VIDEO Federația Moldovenească de Fotbal chiar e profi! Statistica primei părți din Super Liga: cine e singurul român care joacă în Moldova

Mostră de profesionalism pe site-ul oficial al forului de la Chișinău, care la sfârșitul fazei I a campionatului de peste Prut a publicat ”totalurile” competiției. Amicalul Moldova - România este duminică, LIVE pe PRO ARENA și VOYO de la ora 20:30.

SPORT.RO
Data publicarii: Joi 17 Noiembrie 2022, 23:50
Data actualizarii: Joi 17 Noiembrie 2022, 23:03

Site-ul oficial al Federației Moldovenești de Fotbal a publicat ”cine a jucat și cine a marcat în cele 56 meciuri ale primei fazei din Superliga”. 

Primele șase clasate merg în faza a II-a din Superliga (play-off-ul pentru titlu și Europa), în timp ce ultimele două clasate vor evolua în faza a II-a din Liga 1 (divizia secundă).

De la începutul campionatului s-au înscris 123 de goluri (gazdele – 66, oaspeţii – 57), în medie - 2,19 goluri pe meci, informează forul de la Chișinău.

Singurul fotbalist român din campionatul Moldovei joacă la Zimbru Chișinău

Alex-Mihai Misarăș de la Zimbru Chișinău este singurul fotbalist român din campionatul Republicii Moldova.

”Totalurile” echipelor din Superliga Moldovei, în funcție de poziția ocupată în clasament la sfârșitul primei faze din campionat:

1. Sheriff Tiraspol

Iyayi Believe Atiemwen (Nigeria) – 13 meciuri (3 goluri), Heron Crespo Da Silva (Brazilia) – 13, Ibrahim Rasheed Akanbi (Nigeria) – 12 (6), Mudasiru Salifu (Ghana) – 12, Mouhamed Diop (Senegal) – 11 (1), Gaby Junior Kiki (Camerun) – 10 (2), Pernambuco (Brazilia) - 10 (1), Keston Anthony Julien (Trinidad și Tobago) – 10 (1), Cedric Badolo (Burkina Faso) – 10, Stjepan Radeljic (Bosnia și Herțegovina) – 9, Dumitru Celeadnic - 9, Ben Qadir Abou Ouattara (Burkina Faso) – 9 (2), Regi Lushkja (Albania) – 9, Armel Junior Zohouri (Coasta de Fildeș) – 8, Steve Brahim Joseph Omar Ambri (Guineea Bissau) – 8 (4), Kay Sheku Tejan (Țările de Jos) – 8 (1), Renan Guedes Borges (Brazilia) – 7, Patrick Kpozo (Ghana) – 7, Ioannis Foivos Botos (Grecia) – 7 (1), Charles Petro (Malawi) – 6, Felipe Reis Pereira Vizeu C Linhares (Brazilia) – 6 (2), Abdoul Moumouni Amadou Darankoun (Niger) – 5, Maxym Koval (Ucraina) – 5, Stefanos Evangelou (Grecia) – 4, Moussa Kyabou (Mali) – 4, Danil Ankudinov (Kazahstan) – 3, Momo Yansane (Guineea) – 1, Serafim Cojocari – 1

Antrenori: Stjepan Tomas (Croația, etapele 1 – 12), Victor Mihalov (etapele 13-14) 

2. Petrocub Hîncești

Ioan-Călin Revenco - 14, Alexandru Bejan – 14, Ion Jardan – 13, Maxim Potîrniche – 13, Sergiu Platica – 12, Victor Mudrac – 12, Marius Iosipoi – 12 (4), Corneliu Cotogoi – 12, Victor Bogaciuc – 11 (4), Maxim Cojocaru – 11 (1), Vladimir Ambros – 11 (4), Mihail Lupan – 11 (1), Constantin Sandu - 9 (1), Artem Fedorov (Ucraina) – 9 (1), Igor Mostovei – 8, Iaser Ţurcan – 7 (1), Cristian Avram – 6, Mihail Platica – 6 (2), Ruslan Bânzaru – 5, Tudor Butucel – 5, Alexandru Graur – 3, Ianuș Jaman – 1

Autogol: Petru Ojog (Sfîntul Gheorghe)

Antrenor: Ivan Tabanov

3. Zimbru Chișinău

Nikolaos Giannakopolos (Grecia) – 14, Ștefan Burghiu – 14 (1), Alexandru Dedov – 13 (6), Eugeniu Sidorenco – 13 (4), Steve Rubanguka (Rwanda) – 13, Maxim Mihaliov - 13 (2), Vlad Răileanu - 13 (1), Gheorghe Anton - 12, Ilie Damașcan – 10, Kenroy Kenoy Campbell (Jamaica) – 9, Mihail Ghecev - 8 (1), Maxim Cojocaru - 8, Amancio Jose Pinto Fortes (Brazilia) - 8 (1), Octavian Bulat - 8, Ivanilson Joaquim Monteiro Magalhaes (Portugalia) – 7, Iulian Bejan – 7, Alex-Mihai Misarăș (România) – 6, Nikolaos Karanikas (Grecia) – 6, Evgheni Pleșco – 5, Cristian Ursu - 5, Rachid Balde (Guineea Bissau) – 5, Alexei Ciopa – 5, Donny van Iperen (Țările de Jos) – 2, Marius Curoș – 2, Veaceslav Posmac – 1, Fabian Pegza - 1, Rostislav Garganciuc – 1, Alexandru Gău – 1, Mihail Cozari – 1

Autogol: Denis Furtuna (CSF Bălți)

Antrenori: Vlad Goian (1-5), Lilian Popescu (6-14)

4. Sfîntul Gheorghe Suruceni

Nicolai Calancea – 14, Alexandr Suvorov – 14 (3), Dan Pușcaș – 13 (1), Andrei Cojocari – 13, Vadim Paireli – 13 (1), Daniel Lisu – 13 (1), Calin Calaidjoglu - 13 (1), Ion Borș – 12, Petru Ojog – 12, Maxmillian Ugochukwu Ihekuna (Nigeria) – 12, Serghei Svinarenco – 11, Mihail Ştefan – 11 (1), Cedric Ngah (Camerun) – 11, Marin Căruntu – 11 (2), N'Kala Keinus Bunga (Belgia) – 10 (1), Artiom Litveacov – 10, Yevhen Smirnov (Ucraina) – 9, Teocharis Pozatzidis (Grecia) – 7 (2), Jibril Ibrahim (Nigeria) - 5 (5), Teodor Lungu – 2, Vitalie Guțu – 1

Antrenor: Nicolai Mandrîcenco

5. Milsami Orhei

Igor Bondarenco - 14, Sergiu Istrati - 14 (1), Alexandr Belousov – 13 (1), Radu Gînsari – 13 (4), Alexandru Antoniuc – 13, Mamadou Harouna Camara (Mali) – 13 (2), Vsevolod Nihaev – 13 (1), Dan Pîsla – 13 (2), Gheorghe Andronic – 11, Sergiu Nazar – 11, Vadim Dijinari - 10, Petru Racu – 10, Victor Buga – 10, Vitus Amougui (Camerun) - 9, Igor Lambarschi – 8, Valerii Macrițchii – 8, Vadim Bolohan - 8, Dinu Graur – 5, Emil Tîmbur – 4, Gabriel Holban – 2, Mihail Cioban – 1

Autogol: Ion Jardan (Petrocub)

Antrenor: Serghei Dubrovin

6. CSF Bălți 

Welington Matsukichi Da Silva Taira (Brazilia) – 14 (1), Zotsara Randriambololona (Madagascar) - 14 (1), Denis Furtuna – 14, Andrei Rusnac – 13, Daniel Danu – 13 (2), Vadim Yakovlev (Kazahstan) – 13, Chinaza Miracle Nwautobo (Nigeria) - 13 (2), Valeriu Gaiu – 12, Alvaro Bely Medina (Argentina) – 11, Serghei Mișcov – 11 (1), Ruslan Chelari - 10, Nichita Picus – 10 (1), Petru Neagu – 10, Victor Straistari – 9, Ivan Voropai – 9, Vadim Gulceac – 9 (2), Serafim Cojocari – 8 (2), Anatolie Prepeliță – 6 (1), Stanislav Namașco – 5, Vladislav Boico – 1

Antrenori: Serghei Cebotari (etapele 1-10), Veaceslav Rusnac (etapele 11-14)

7. Dacia Buiucani Chișinău

Vasile Bîtlan – 14 (3), Nicu Namolovan – 14 (2), Ion Ghimp – 14, Alex Gutium – 14, Iulian-Sebastian Agachi – 13, Maxim Focșa – 13 (2), Eugen Zasavițchi – 13, Artur Patraș -13 (1), Mihai Țîpac – 12, Dumitru Bivol – 12, Dumitru Demian – 11 (1), Gheorghe Brînzaniuc – 11, Ilie Botnari – 11, Daniel Dosca – 10 (3), Ștefan Efros – 9 (1), Dumitru Reniță – 8, Oleg Martin – 7, Vadim Cravcescu – 3, Roman Bejan – 3, Vitalie Dumbrava - 3 (1), Cristian Păscăluță - 3, Vadim Cricimar - 2, Victor Dodon - 1, Maxim Cojocaru – 1

Antrenor: Andrei Martin

8. Dinamo Auto Tiraspol

Federico Nsue Nguema (Guineea Ecuatorială) - 14, Rody Junior Effaghe (Gabon) - 14 (3), Stane Darck Essono Nguema (Gabon)– 14, Javier Mum Boho (Guineea Ecuatorială) – 13, Furkan Akin (Turcia) – 13 (1), Jose Fidel Sipi Bita (Guineea Ecuatorială) – 13, Mehrubon Karimov (Tadjikistan) – 12 (1), Dallian Gislain Toung Allogho (Gabon) – 12, Eric Jospin Bekale Biyoghe (Gabon) – 12, Nathaniel Bongo Mbourou (Gabon) – 11, Urie-Michel Mboula (Gabon) – 11, Andrew Vivien Anomerawani Ombenidjouwa (Gabon) – 11, Habib Omar Fofana (Coasta de Fildeș) – 10, Peter Ngozi Kings (Nigeria) – 9, Kabir Salimshoev (Tadjikistan) – 9, Warren Lloyd Mac Starsky Ondo (Gabon) – 8, Vadim Șleahtițchi - 6, Alexandr Calîn – 5, Constantin Stamov – 4, Ivan Marcov – 3, Maxim Manastîrlî – 1

Antrenori: Anatol Teslev (etapele 3-7), Novruz Azimov (Azerbaidjan, etapele 8-14)

Info: Federația Moldovenească de Fotbal

Foto și video: FC Petrocub

Modifică setările cookies