Denis Alibec EURO 2024 MM Stoica nationala romaniei Nationala Mihai Stoica
Data publicarii: Miercuri 27 Martie 2024, 23:05
Data actualizarii: Miercuri 27 Martie 2024, 23:05

Denis Alibec este legitimat la Muaither SC din august 2023 și mai are contract la clubul qatarez până la finele actualei stagiuni.

Cotat la 800.000 de euro de site-urile de specialitate, fotbalistul a fost convocat de către selecționerul Edward Iordănescu la cele două jocuri de pregătire ale naționalei României din luna martie: 1-1 vs. Irlanda de Nord (unde a fost rezervă neutilizată) și 2-3 vs. Columbia (a jucat 56 de minute).

Mihai Stoica, manager general FCSB, susține că Denis Alibec trebuie să lucreze suplimentar să rămână în calcule pentru convocarea la Campionatul European din 2024, găzduit de Germania și transmis la vară de PRO TV, Pro Arena și VOYO.

Denis Alibec a bifat 9/10 apariții pentru prima reprezentativă a României în campania de calificări pentru EURO 2024. Fotbalistul de la Muaither SC a fost rezervă neutilizată doar la meciul cu Israel, încheiat 2-1 în favoarea tricolorilor.

”Depinde foarte mult la Alibec cum va fi din punct de vedere fizic, dar dacă el va lucra suplimentar, nu riscă (n.r. să nu fie la EURO). Să vină în România, să se antreneze, să descarce datele din GPS (n.r. dispozitiv de monitorizare) şi să i le trimită lui Edi. El la chestiile astea e foarte minuţios”, a spus Mihai Stoica, potrivit OrangeSport.

În sezonul în curs, Denis Alibec a bifat 16 apariții pentru Muaither în campionatul Qatarului și a reușit să-și treacă numele pe tabela de marcaj de patru ori. Pe deasupra, internaționalul român a înregistrat și două pase decisive.

Columbia - România s-a încheiat 3-2

Columbia a dominat meciul şi a deschis scorul încă din minutul 5, prin Jhon Cordoba, care a înscris cu o lovitură de cap. În minutul 36, Stanciu şi Marius Marin s-au încurcat şi după o pasă cu călcâiul, iar Jhon Arias a marcat pentru 2-0.

Horaţiu Moldovan a intervenit excelent în minutele 52 şi 66, dar portarul tricolorilor nu a mai avut ce face la şutul lui Yaser Asprilla, din minutul 80.

Pe final, românii au făcut pressing în preajma careului advers, iar Ianis Hagi a recuperat mingea şi a înscris primul gol pentru elevii lui Edi Iordănescu. Tricolorii au mai înscris odată, în minutul 90+4, când Man a pasat şi Florin Tănase a redus din diferenţă.