Romania U19 Euro U19 Nationala
Data publicarii: Sambata 18 Iunie 2022, 22:50
Data actualizarii: Sambata 18 Iunie 2022, 22:53

Italia U19 - România U19, primul meci al ”tricolorilor” de la Campionatul European, s-a încheiat cu scorul de 2-1.

Programul României la EURO U19:

România - Italia 1-2

România - Franța, 21 iunie, ora 21:00

România - Slovacia, 24 iunie, ora 18:30

Italia U19 - România U19 2-1

Minutul 90+3: Final de meci! România pierde primul meci de la Campionatul European U19.

Minutul 68: GOOOL Italia! Volpato punctează după o fază în care Robert Popa a fost ”păcălit” de o minge care a trecut prin fața porții. Înainte ca mingea să intre în poartă, italienii au lovit și bara.

Minutul 61: Ocazie mare pentru România! Pantea trimite în careu, Chirițoiu reia din prima, dar mingea trece mult peste poarta adversă.

Minutul 53: GOOOL România! Luca Andronache restabilește egalitatea, după ce mingea expediată de Doru Andrei lovește bara. Mingea a ajuns la jucătorul Farului care a trimis în poartă din două atingeri.

Minutul 47: GOOOL Italia! ”Squadra Azzurra”! Baldanzi înscrie un gol superb, în urma unei gafe în defensiva ”tricolorilor”.

Minutul 46: S-a reluat jocul!

Minutul 45+1: PAUZĂ!

Minutul 45: Ocazie pentru România! O acțiune a ”tricolorilor” se încheie cu un șut expediat de Andronache pe lângă poartă. România a cerut penalty la această fază, dar arbitrul nu a acordat nimic, după ce Chirițoiu a fost ținut de tricou de un adversar și a căzut în careu.

Minutul 41: Ocazie pentru Italia! Baldanzi șutează din unghi, dar Robert Popa intervine din nou salvator și respinge în corner.

Minutul 40: Încă o șansă pentru Italia, care caută golul de 1-0. Șutul lui Casadei nu nimerește spațiul porții lui Robert Popa.

Minutul 21: Robert Popa e ”pe val”! Nasti a scăpat singur cu portarul român, dar acesta reușește să se opună din nou deschiderii scorului.

Minutul 20: Ocazie pentru Italia! Robert Popa îi salvează pe ”tricolori”, după ce a respins o minge reluată cu capul spre poartă.

Minutul 7: Ocazie pentru România! Radaslavescu trage pe jos din afara careului, dar mingea trece pe lângă poarta adversă.

Minutul 1: Fluier de start!

Echipele de start:

• Italia U19: Desplanches - Mulazzi, Ghilardi, Coppola, Giovane - Fabbian, Faticanti, Casadei - Baldanzi - Nasti, Ambrosino
  • Rezerve: Zacchi, Stivanello, Turricchia, Fontanarosa, Fazzini, Innocenti, Volpato
  • România U19: Popa - Pîrvulescu, Gergely, Dănuleasa, Pantea - Pandele, Sîrbu, Bodișteanu, Rădăslăvescu, Adronache - Chirițoiu
  • Rezerve: Borbeu, Coubis, Radu, Tănasă, Sali, Ciuciulete, Popescu, Andrei

România U19 face parte din Grupa A a turneului care se desfășoară în Slovacia, grupă din care mai fac parte naționalele U19 ale Slovaciei, Franței și Italiei. Partidele din grupe se dispută pe 18, 21 respectiv 24 iunie, în timp ce semifinalele și barajul pentru Campionatul Mondial U20 vor avea loc pe 28 iunie. Finala Campionatului European U19 se joacă pe 1 iulie.

„Lucrez cu acest grup de jucători de aproape 5 ani și am încredere că pot realiza lucruri importante la acest turneu final. În aceste două stagii de pregătire i-am simțim motivați, au muncit din greu la fiecare antrenament. Nu ne sperie numele adversarilor. Obiectivul nostru este acela de a obține calificarea la Campionatul Mondial U20 de anul viitor”, a declarat selecționerul de la tineret înainte de turneul final.

Lotul lui Adrian Văsîi pentru Euro U19

Portari: Robert Popa (U Craiova 1948), Alexandru Borbei (US Lecce/Italia), Denis Lungu-Bocean (SV Kuchl/Austria)* (rezervă)
Fundași: Alexandru Pantea (FC Hermannstadt), Sergiu Pîrvulescu (ACS Petrolul 52), Gabriel Dănuleasă, Dan Sîrbu (ambii Farul Constanța), Andrei Coubiș (AC Milan/Italia), Denis Radu (Politehnica Timișoara), Botond Gergely (FK Csikszereda)
Mijlocași: Nicolas Popescu, Ștefan Bodișteanu, Eduard Radaslavescu, Răzvan Tănasă, Enes Sali (toți Farul Constanța), Andrei Pandele (FC Metaloglobus), Rareș Ilie (FC Rapid 1923), Doru Andrei (Politehnica Timișoara), Aurelian Ciuciulete (FCSB)
Atacanți: Andreas Chirițoiu (Unirea Constanța), Luca Andronache (Farul Constanța)