VIDEO Reacția lui Constantin Din după bronzul handbalistelor la EURO U19. Ungaria a cucerit aurul. Turneul a fost LIVE pe Pro Arena și VOYO

Data publicarii: Luni 17 Iulie 2023, 14:59
Data actualizarii: Luni 17 Iulie 2023, 15:07

Ungaria a luat aurul, România a cucerit bronzul, Mihaela Mihai a fost inclusă în echipa-tip a Europeanului U19.

Preşedintele Federaţiei Române de Handbal, Constantin Din, apreciază creşterea constantă în joc a echipei naţionale U19 de handbal feminin a României la Campionatul European, precizând că medalia de bronz obţinută demonstrează că se pot obţine lucruri măreţe.

"Eu consider că este o performanţă, normal. O medalie la un campionat european nu se obţine foarte uşor, ţinând cont că este o competiţie cu foarte multe participante, cu ţări puternice, cu handbal puternic.

E o performanţă, desigur. Consider că echipa naţională a României şi-a crescut prestaţia de la meci la meci şi s-a văzut în finală dorinţa de a câştiga. Eu sunt foarte mulţumit pentru că această medalie a dovedit că dacă se munceşte şi se doreşte într-adevăr putem să obţinem lucruri măreţe", a declarat Din pentru Agerpres.

Oficialul FRH are încredere că actuala generaţie de handbaliste poate avea un viitor frumos: "Nu ştiu neapărat dacă este o generaţie de excepţie a handbalului feminin românesc, dar este o generaţie foarte bună. Dacă noi cei din handbal avem grijă şi lucrăm conştiincios, serios, cu siguranţă vom avea un viitor frumos".

Constantin Din consideră că meritul în obţinerea performanţei europene este unul comun, toate jucătoarele având o contribuţie la câştigarea medaliei.

"Cred că ar fi nedrept să remarcăm doar una sau două jucătoare de la acest turneu. Aşa cum am discutat şi cu fetele, e un sport de echipă şi nu cred că scopul nostru este acela de a se remarca câteva jucătoare, ci să obţinem rezultate bune. Fiecare componentă a acestei echipe şi-a adus o contribuţie foarte importantă în obţinerea acestei performanţe, este un sport de echipă, nu individual", a mai spus preşedintele Federaţiei Române de Handbal.

Mihaela Mihai, în echipa turneului

Selecţionata României a cucerit medaliile de bronz la Campionatul European de handbal feminin Under-19 - W19 EHF EURO 2023, duminică, în Piteşti Arena, după ce a învins formaţia Portugaliei cu scorul de 39-32 (18-13), în finala mică.

Jucătoarea română Mihaela Mihai a fost inclusă în echipa ideală a Campionatului European de handbal feminin Under-19, potrivit site-ului Federaţiei Europene de Handbal. Mihai (CSM Bucureşti) a fost desemnată cea mai bună extremă dreapta a turneului final.

Ungaria, aur pentru a treia oară consecutiv

Titlul continental a fost cucerit de selecţionata Ungariei pentru a treia oară consecutiv, după ce a învins echipa Danemarcei cu scorul de 35-26 (14-17), în finala Campionatului European găzduit de Piteşti şi Mioveni.

Primele 13 clasate la Europeanul din judeţul Argeş s-au calificat la Campionatul Mondial de junioare (U20) de anul viitor din Macedonia de Nord. Agerpres