EXCLUSIV Ilie Năstase exultă după ce România s-a calificat la EURO 2024: "El m-a surprins"

nationala romaniei EURO 2024 Ilie Nastase Israel - Romania Preliminariile EURO 2024 Nationala Ilie Năstase
Vali Andronescu
Data publicarii: Duminica 19 Noiembrie 2023, 19:50
Data actualizarii: Duminica 19 Noiembrie 2023, 19:49

Naționala României a obținut calificarea la Campionatul European din 2024 găzduit de Germania, care va fi transmis de PRO TV, Pro Arena și VOYO vara viitoare.

Tricolorii au învins-o pe Israel cu 2-1 pe "Pancho Arena", stadionul din satul Felcsut aflat la aproximativ 50 de kilometri de capitala Ungariei, Budapesta. Mai mult, selecționata lui Edward Iordănescu se situează acum în vârful Grupei I din preliminarii cu 19 puncte.

Ilie Năstase, fost mare tenismen român, a vorbit pentru Sport.ro despre meciul României de sâmbătă seară și a subliniat faptul că George Pușcaș, atacantul contestat în mai multe rânduri de-a lungul carierei sale fotbalistice, l-a surprins.

• De asemenea, Ilie Năstase a precizat că meciul cu Elveția nu mai are miză, doar că ar fi bine ca tricolorii să-i învingă pentru a rămâne pe prima poziție în grupă

"Era normal să-i batem pe isralieni, așa cred eu. A fost presiune mare. E normal, calificarea s-a jucat la meciul de aseară. Toți au luptat, au jucat bine. S-au înțeles între ei. Au fost buni și pe apărare, au fost unele greșeli, dar în rest bine.

Și pe înaintare, la fel. Au fost buni. Am fost surprins de Pușcaș că a jucat atât de bine și că s-a bătut pentru fiecare minge. Îmi place de Drăguș, îmi place mult cum joacă!

Nu mai contează acum cu Elveția. Chiar nu mai contează, dar ar fi bine să-i batem să rămânem și noi pe primul loc. Pentru palmares ar fi bine!", a spus Ilie Năstase pentru Sport.ro.

Israel - România 1-2

Israel a deschis scorul scorul în debutul meciului, grație reușitei lui Eran Zahavi din minutul doi. Doar că George Pușcaș a restabilit egalitatea opt minute mai târziu și a redat speranțele tricolorilor!

În repriza secundă, Ianis Hagi a întors soarta partidei (minutul 63). Valentin Mihăilă a ratat fantastic în minutul 74 și a fost eliminat 10 minute mai târziu.

Doar că toate astea nu au mai contat, iar la capătul celor 90 de minute România a pășit învingătoare din confruntarea cu Israel de pe „Pancho Arena” și a obținut calificarea la Campionatul European din 2024.

Cum arată clasamentul Grupei I din preliminariile EURO 2024 + Rezultatele din a 9-a etapă

1. România - 19 puncte (5 victorii, 4 remize, 0 eșecuri)
  2. Elveția - 17 puncte (4 victorii, 5 remize, 0 eșecuri)
  3. Israel - 12 puncte (3 victorii, 3 remize, 3 eșecuri)
  4. Kosovo - 11 puncte (2 victorii, 5 remize, 2 eșecuri)
  5. Belarus - 9 puncte (2 victorii, 3 remize, 4 eșecuri)
  6. Andorra - 2 puncte (0 victorii, 2 remize, 7 eșecuri)

Israel - România 1-2 ("Pancho Arena")

Elveția - Kosovo 1-1 ("St. Jakob-Park)

Belarus - Andorra 1-0 ("Szusza Ferenc")

În vara lui 2024, PRO TV, Pro Arena și VOYO vor transmite Campionatul European din 2024, găzduit de Germania, unde Edward Iordănescu, alături de elevii săi, vor lua parte după ce s-au calificat cu o etapă înainte de finalul actualei campanii a preliminariilor.