Israel - România 1-2 nationala romaniei Preliminariile EURO 2024 Nationala Israel - România 1-2, pe "Pancho Arena" din Felcsut, Ungaria / Sursă Foto - Sportpictures
Data publicarii: Duminica 19 Noiembrie 2023, 17:43
Data actualizarii: Duminica 19 Noiembrie 2023, 17:43

Naționala României va fi prezentă la Campionatul European din 2024, găzduit de Germania, care va fi transmis de PRO TV, Pro Arena & VOYO vara viitoare.

Selecționata lui Edward Iordănescu a înscris două goluri după ce israelienii au deschis scorul în debutul meciului și și-au asigurat biletele către Campionatul European.

Cele mai tari imagini din Israel - România 1-2!

Victoria în fața israelienilor și remiza Elveției cu Kosovo (1-1) nu doar că au calificat naționala, dar au și propulsat tricolorii pe prima poziție în cadrul Grupei I din preliminarii.

• Israel - România 1-2, pe Pancho Arena din Felcsut, Ungaria / Sursă Foto - Sportpictures

Elevii lui Edward Iordănescu au fost extrem de fericiți după ce arbitrul arbitrul francez François Letexier a fluierat finalul meciului, iar România a obținut prima calificare la un turneu final din 2016.

Tricolorii au ratat atât participarea la Campionatul Mondial din Qatar, ediția 2022, câștigat de naționala Argentinei, cât și Campionatul European din 2020, unde s-a impus Italia.

Bucuria din vestiarul României după calificarea la EURO 2024 (19/11/2023)

Israel - România 1-2

Israel a deschis scorul scorul în debutul meciului, grație reușitei lui Eran Zahavi din minutul doi. Doar că George Pușcaș a restabilit egalitatea opt minute mai târziu și a redat speranțele tricolorilor!

În repriza secundă, Ianis Hagi a întors soarta partidei (minutul 63). Valentin Mihăilă a ratat fantastic în minutul 74 și a fost eliminat 10 minute mai târziu.

Doar că toate astea nu au mai contat, iar la capătul celor 90 de minute România a pășit învingătoare din confruntarea cu Israel de pe „Pancho Arena” și a obținut calificarea la Campionatul European din 2024.

Cum arată clasamentul Grupei I din preliminariile EURO 2024 + Rezultatele din a 9-a etapă

• România - 19 puncte (5 victorii, 4 remize, 0 eșecuri)
  • Elveția - 17 puncte (4 victorii, 5 remize, 0 eșecuri)
  • Israel - 12 puncte (3 victorii, 3 remize, 3 eșecuri)
  • Kosovo - 11 puncte (2 victorii, 5 remize, 2 eșecuri)
  • Belarus - 9 puncte (2 victorii, 3 remize, 4 eșecuri)
  • Andorra - 2 puncte (0 victorii, 2 remize, 7 eșecuri)

Israel - România 1-2 ("Pancho Arena")

Elveția - Kosovo 1-1 ("St. Jakob-Park)

Belarus - Andorra 1-0 ("Szusza Ferenc")

În vara lui 2024, PRO TV, Pro Arena și VOYO vor transmite Campionatul European din 2024, găzduit de Germania, unde Edward Iordănescu, alături de elevii săi, vor lua parte după ce s-au calificat cu o etapă înainte de finalul actualei campanii a preliminariilor.