România - Kosovo Arena Nationala gogoasa Nationala
Data publicarii: Vineri 15 Septembrie 2023, 13:56
Data actualizarii: Vineri 15 Septembrie 2023, 13:55

România a învins-o pe Kosovo cu 2-0.

Cele două echipe naționale s-au înfruntat marți seară pe Arena Națională, într-un meci care a durat până după miezul nopții, din cauza întreruperii de 50 de minute din prima repriză, când galeria României din peluză a scandat și a afișat bannere cu tentă politică îndreptate spre Kosovo.

Andrei Preda, poreclit "Gogoașă", liderul galeriei FCU Craiova, a fost în mijlocul atenției la România - Kosovo, situându-se în galerie la meciul de pe Arena Națională, alături de gruparea "Uniți sub Tricolor".

"Gogoașă" a vorbit despre bannerele afișate de galerie și a remarcat faptul că suporterii aflați în peluză au fost, în fapt, cei care au provocat și au generat toată situația.

„S-a fișat acel mesaj cu Basarabia e România și Kosovo e Serbia. Am înțeles că pe jucătorii echipei adverse i-a deranjat acest mesaj și s-au dus la arbitru. În contextul în care ei tot meciul, mă refer la cele 18 minute, ne arătau semne obscene. Portarul și căpitanul în mod special, băieții au și filmat. Probabil au făcut asta ca să ne provoace și să provoace scandal. E internetul plin cu filmulețe când ne arătau semne obscene.

Apoi, s-a oprit meciul. Au venit cei de la jandarmerie să vorbească cu noi. Au vorbit mai mult cu mine, împreună cu cineva de la Federație și ne-am înțeles. Am dat semnul acela jos, s-a dat drumul la meci și am câștigat cu 2-0.

Noi am făcut acel mesaj pentru că ei ne-au provocat. Dar după ce a venit jandarmeria la noi le-am zis că nu vom mai face niciun mesaj. Și nici nu vom mai striga ‘Kosovo e Serbia’. În cazul în care continuam să strigăm acel mesaj, urma să pierdem la masa verde. Iar dacă noi voiam acest lucru, se întâmpla. Până la urmă a fost un lucru bun că s-a întrerupt meciul că au revenit mai bine băieții de la vestiar și au câștigat cu 2-0”, a spus "Gogoașă", potrivit Fanatik.

România - Kosovo 2-0

Tricolorii au început în forță meciul de pe Arena Națională. În startul partidei, arbitrul a trimis jucătorii la vestiar, din cauza unor scandări și bannere afișate în peluză cu tentă politică îndreptate spre kosovari. După 50 de minute în care s-a negociat restartul jocului, românii au intrat hotărâți să câștige toate cele trei puncte.

Însă golurile au venit abia în repriza secundă. După ce Nicolae Stanciu a ratat un penalty în minutul 59, România s-a năpustit în careul advers, iar fotbalistul și-a răsplătit greșeala în minutul 83 cu un gol care a zguduit mai întâi bara laterală. Ulterior, Valentin Mihăilă a rupt plasa, din pasa lui Rațiu (90+3'), iar elevii lui Edward Iordănescu au reușit să cucerească toate cele trei puncte din a șasea etapă a preliminariilor EURO 2024.

Echipele de start!

• România: Moldovan - Rațiu, Drăgușin, Burcă, Bancu - Stanciu, Screciu, Cicâldău - Hagi, Pușcaș, Coman
  • Kosovo: Muric - Vojvoda, A. Rrahmani, Aliti, Paqarada - Zhegrova, Berisha, Loshaj , Berisha - Rashica, Muriqi