Gigi Becali a dezvăluit reacția lui Florinel Coman după ce nu a prins niciun minut cu Belarus: „A zis: 'Am treaba mea la FCSB. Să facă ce vrea'”

Gigi Becali Belarus - Romania Florinel Coman Romania Nationala
Data publicarii: Vineri 13 Octombrie 2023, 19:00
Data actualizarii: Vineri 13 Octombrie 2023, 19:04

România a remizat cu Belarus în duelul din a șaptea rundă a preliminariilor EURO 2024, scor 0-0.

Tricolorii nu au reușit să plece cu cele trei puncte din duelul de la Budapesta, așa cum și-au propus, și sunt obligați să câștige cu Andorra pentru a păstra șanse la calificare la EURO 2024. Imediat după meciul cu penultima clasată din grupă au apărut și criticile la adresa jucătorilor și selecționerului.

Oficialii de la FCSB s-au arătat indignați de decizia de a nu-l folosi pe Florinel Coman, asta în contextul în care este unul dintre cei mai în formă jucători din acest sezon. Nici căpitanul vicecampioanei nu se poate „lăuda” cu minute multe, el fiind trimis în teren în minutul 77, în ciuda formei bune în care se află în campionat.

Gigi Becali a spus cum a reacționat Florinel Coman

Gigi Becali a vorbit despre decizia lui Edward Iordănescu de a nu-l folosi pe Florinel Coman în meciul cu Belarus, asta în contextul în care putea aduce un plus în ofensivă, ținând cont că echipa avea nevoie de gol. Cu toate astea, finanțatorul de la FCSB a dezvăluit și cum a reacționat fotbalistul, care nu a fost deloc afectat, din spusele sale, de faptul că nu a fost folosit.

„Coman la ora asta, când pune piciorul pe minge, când a primit-o, cu o singură mișcare pe care o face el, este pericol de gol. Prima mișcare pe care o face imediat intră, ori driblează, ori dă la poartă, ori dă pasă de gol, ori mai driblează și dă pasă de gol. Orice minge care ajunge la Coman e pericol de gol.

Eu l-am întrebat dacă s-a certat. A zis că nu, că nu e supărat, că el își vede de treaba lui. A mai spus că a zis ‘Eu am treaba mea la FCSB. Când mă cheamă la echipa națională, mă antrenez. Treaba lui. Să facă ce vrea’. Adică nu este afectat, nu are niciun conflict.

Sincer, m-am uitat, am văzut că nu e niciun jucător de-al meu și nu mă interesa că nu era. Dar Coman, nu avea voie să lipsească. Și atunci am zis de ce să mă uit? Că dacă mă uit o să se ducă jucătorii mei, că sunt ortodocși, că sunt ai mei frații mei, și o să vreau să dea gol și când o să se ducă și ăia, o să vreau să dea și ăia (n.r. – Belarus).

Și dimineață, pe la 10, când am ieșit de la biserică l-am sunat pe MM și l-am întrebat care e treaba. Cum s-a întâmplat? Cică nu a jucat Coman deloc, l-a băgat pe Olaru puțin și a zis (n.r – Edi) că a avut momente statice. Eu nu știu ce înseamnă asta și cică nici el (n.r. – Mihai Stoica) nu știe ce înseamnă asta”, a declarat Gigi Becali la Fanatik