Gica Hagi Carlo Ancelotti Nationala
Data publicarii: Miercuri 27 Martie 2024, 21:41
Data actualizarii: Miercuri 27 Martie 2024, 21:41

Naționala României s-a pregătit la baza sportivă a celor de la Real Madrid.

Tricolorii au înfruntat-o marți seară pe Columbia pe ”Civitas Metropolitano” din Madrid, arena celor de la Atletico, unde este legitimat Horațiu Moldovan, fostul portar de la Rapid București. Selecționata lui Edward Iordănescu a pierdut însă confruntarea cu 2-3.

Gică Hagi a urmărit duelul în care fiul său, Ianis, a reușit să-și treacă numele pe tabela de marcaj spre final și, într-o intervenție la televiziunea DigiSport, a ținut să evidențieze că s-a întâlnit cu Carlo Ancelotti, antrenorul lui Real Madrid.

”Regele”, antrenor la Farul Constanța, a menționat că baza sportivă a galacticilor nici nu se compară cu ce are el la Ovidiu.

”M-am întâlnit cu Ancelotti și i-am dat 'bună ziua!' Am vrut să văd și eu cum sunt organizați, cum arată baza sportivă. Mi-am dat seama că baza mea e ca degetul mic din tot corpul”, a spus Gică Hagi.

• Hagi a fost legitimat la Real Madrid în perioada 1990 - 1992, după ce a plecat de la Steaua București

Columbia - România s-a încheiat 3-2

Columbia a dominat meciul şi a deschis scorul încă din minutul 5, prin Jhon Cordoba, care a înscris cu o lovitură de cap. În minutul 36, Stanciu şi Marius Marin s-au încurcat şi după o pasă cu călcâiul, iar Jhon Arias a marcat pentru 2-0.

Horaţiu Moldovan a intervenit excelent în minutele 52 şi 66, dar portarul tricolorilor nu a mai avut ce face la şutul lui Yaser Asprilla, din minutul 80.

Pe final, românii au făcut pressing în preajma careului advers, iar Ianis Hagi a recuperat mingea şi a înscris primul gol pentru elevii lui Edi Iordănescu. Tricolorii au mai înscris odată, în minutul 90+4, când Man a pasat şi Florin Tănase a redus din diferenţă.