romania - slovenia Darius Olaru nationala romaniei Viorel Moldovan Nationala

Fotbalistul remarcat de Viorel Moldovan după România - Slovenia 1-2: „E constant, e serios. Mie îmi place”

România a pierdut confruntarea cu Slovenia, scor 1-2, disputată pe „Cluj-Arena”.
Data publicarii: Vineri 18 Noiembrie 2022, 15:13
Data actualizarii: Vineri 18 Noiembrie 2022, 15:56

Edward Iordănescu nu a mizat pe Darius Olaru încă din primul minut, însă l-a introdus în teren în minutul 60, când l-a scos pe Alexandru Cicâldău.

Fostul internațional, Viorel Moldovan, a vorbit despre fotbalistul FCSB-ului care, din punctul său de vedere, a avut 30 de minute bune în tricoul naționalei.

„Olaru, iarăşi, a intrat bine. Olaru mie îmi place, e constant, e serios. Şi la FCSB mi-a plăcut tot timpul. Face ceva, tot timpul face ceva. Chiar dacă a mai avut şi el momente când nu a fost la întălţime, dar tot timpul crează ceva.

Sezonul trecut a fost excelent Olaru, eu îl văd titular la echipa naţională. Pentru mine, el ar trebui să joace titular, îmi place”, a spus Viorel Moldovan, potrivit Orange Sport.

România - Slovenia 1-2

În meciul de pe stadionul Cluj Arena, slovenii au deschis scorul, prin Sesko, lovitură de cap în minutul 26. Cinci minute mai târziu, Sporar a dublat avantajul oaspeţilor. Drăguş a redus din diferenţă în minutul 64, inscriind din pasa lui Cristian Manea.

ROMÂNIA: H. Moldovan - Cr. Manea, Burcă, Nedelcearu (Drăguşin 72), Vătăjelu (Opruţ 60) - R. Marin (Boloca 84), M. Marin, Cicâldău (Olaru 60) – Cordea (46 Moruţan), Puşcaş, Drăguş (Petrila 73). SELECŢIONER: Edward Iordănescu

SLOVENIA: Oblak - Stojanovic, Blazic (Mevlja 46), Bijol, Balkovec (Sikosek 70) – Lovric (Karnicnik 46), Cerin, Kurtic (Stankovic 85), Verbic (Horvat 79) - Sesko, Sporar (Vomberger 46). SELECŢIONER: Matjaz Kek

• Arbitru: Nicolas Laforge (Belgia)
  • Cartonaşe galbene: Drăguş 34, Olaru 82 / Lovric 23, Balkovec 48, Stojanovic 58, Verbic 66, Sikosek 83

Duminică, România va juca un alt amical, cu Republica Moldova, de la ora 20.30, la Chişinău.