Edi Iordănescu a comparat România cu Spania și Brazilia, după înfrângerea cu Columbia + mesaj pentru stranieri

Romania Columbia edi iordanescu meci amical Nationala
Data publicarii: Miercuri 27 Martie 2024, 00:18
Data actualizarii: Miercuri 27 Martie 2024, 00:48

Naţionala României a fost învinsă de Columbia cu scorul de 3-2, pe Civitas Metropolitano din Madrid, într-un meci amical.

La finalul partidei cu Columbia, Edi Iordănescu a tras câteva concluzii despre evoluția tricolorilor din cele două meciuri amicale, punând accent pe lipsa minutelor la echipele de club pentru jucători importanți de la națională.

"E un joc test foarte foarte bun, cel mai important pe care l-a avut sub comanda mea, pe care l-am dorit. Știam ce urma să întâlnim, o forță mondială, o echipă completă.

A fost un test util, din care învățăm lucruri, le-am spus băieților că trebuie să vedem unde suntem, am experimentat anumite lucruri, am dat minute.

Mă bucur că echipa nu a cedat, nu a renunțat. Ar trebui să avem mai multă încredere, curaj... Am avut situațiile noastre în prima repriză. Am făcut greșeli la circulația mingii, trebuie să ținem mai mult de minge. Echipa a încercat, a alergat în prima repriză.

În repriza a doua a fost altceva, jucătorii de pe bancă au intrat cu încredere, au impactat, au marcat. Am finalizat de patru ori pe spațiul porții, Spania, Brazilia, Germania au avut maxim trei șuturi. Nu sunt mulțumit de rezultat, dar sunt mulțumit de efort și de importanța testului.

În următoarea perioadă, mare provocare pentru băieți să se impună la cluburi. Nu poți să ții nivelul la astfel de jocuri dacă nu poți să alergi, să menții nivelul.

Sunt și excepții. Ianis a intrat foarte bine la București și a intrat excelent acum. A adus personalitate de joc. Pe Man l-aș fi folosit din primul minut, dar am vrut să-i văd și pe ceilalți. Avem prea puțini jucători la un nivel foarte bun, au nevoie de minute", a spus selecționerul.

Columbia - România s-a încheiat 3-2

Columbia a dominat meciul şi a deschis scorul încă din minutul 5, prin Jhon Cordoba, care a înscris cu o lovitură de cap. În minutul 36, Stanciu şi Marius Marin s-au încurcat şi după o pasă cu călcâiul, iar Jhon Arias a marcat pentru 2-0.

Horaţiu Moldovan a intervenit excelent în minutele 52 şi 66, dar portarul tricolorilor nu a mai avut ce face la şutul lui Yaser Asprilla, din minutul 80.

Pe final, românii au făcut pressing în preajma careului advers, iar Ianis Hagi a recuperat mingea şi a înscris primul gol pentru elevii lui Edi Iordănescu. Tricolorii au mai înscris odată, în minutul 90+4, când Man a pasat şi Florin Tănase a redus din diferenţă.