VIDEO Ne-au amețit! Câte pase consecutive a reușit Columbia contra României înainte de al treilea gol

Columbia Romania Yaser Asprilla Nationala
Data publicarii: Miercuri 27 Martie 2024, 00:07
Data actualizarii: Miercuri 27 Martie 2024, 00:07
România a pierdut amicalul contra Columbiei, scor 2-3, la Madrid.

Columbia a dominat copios până spre final, iar după 80 de minute conducea cu 3-0 după golurile lui Cordoba, Arias și Asprilla. România a redus din handicap pe final, grație reușitelor lui Ianis Hagi (84') și Florin Tănase (90+3').

Columbia, serie impresionantă de pase contra României

Una dintre dovezile clare de superioritate ale Columbiei a venit în minutul 79, când România a încasat al treilea gol.

Olimpiu Moruțan a pierdut o minge în propria jumătate de teren, însă Columbia a preferat să nu forțeze un contraatac. Sud-americanii au trimis mingea în propria jumătate de teren și a urmat o serie impresionantă de 22 de pase consecutive până la golul lui Yaser Asprilla.

După ce mingea a ajuns inclusiv la portarul Vargas, jucătorii de atac ai României au dat drumul unui pressing ceva mai avansat. Columbia a profitat imediat și a lansat un atac în flancul stâng. Mojica a centrat nestingherit de lângă Rațiu, iar după o deviere și o pasă scurtă mingea a ajuns la Yaser Asprilla. Mijlocașul de la Watford a fost întâmpinat târziu de Nedelcearu și Marius Marin, astfel că a avut timp să preia și să șuteze fără șansă pentru Moldovan.

• Potrivit Sofascore, Columbia a încercat 611 pase pe parcursul celor 90 de minute, iar România doar 362. Acuratețea paselor sud-americanilor a fost de 90% (547 pase reușite), iar a României 80% (290 de pase reușite).

Columbia, 21 de meciuri fără înfrângere + prima victorie din istorie contra României

Pentru naționala României a fost primul eșec după o serie impresionantă de 12 meciuri consecutive fără eșec. Precedenta înfrângere a tricolor a fost înregistrată pe 17 noiembrie 2022, în amicalul cu Slovenia, 1-2.

De partea cealaltă, Columbia își continuă seria impresionantă de inviciblitate, ajungând la 21 de partide fără eșec. Sud-americanii au pierdut ultima oară împotriva Argentinei (0-1, februarie 2022), iar ulterior au reușit să învingă nume mari, precum Germania (2-0), Brazilia (2-1) sau Spania (1-0).

Partida de la Madrid a adus o premieră și pentru Columbia: prima victorie a sud-americanilor împotriva României. Tricolorii au câștigat meciurile directe de la CM 1994 și CM 1998 (3-1 și 1-0), iar amicalul din 2006 s-a încheiat la egalitate, 0-0.