Ce scrie presa din Columbia după corecția aplicată României: "Au dominat 84 de minute"

Romania Columbia Madrid Nationala
Data publicarii: Marti 26 Martie 2024, 23:59
Data actualizarii: Miercuri 27 Martie 2024, 00:01

România a fost învinsă de Columbia, scor 2-3, în meciul amical de la Madrid. Sud-americanii au tranșat disputa încă din prima repriză.

A fost o atmosferă de vis la Madrid, în ciuda temperaturii nefavorabile. La ora meciului s-au înregistrat 4 grade Celsius și a plouat puternic, dar suporterii au cântat pe tot parcursul jocului.

Ce scrie presa din Columbia după amicalul cu România

Jurnaliștii din Columbia sunt de părere că România s-a descurcat onorabil pe Wanda Metropolitano. Iată ce scrie Diario AS Colombia, după amicalul de la Madrid:

"Columbia încheie turneul european cu o victorie împotriva României. Naționala a trecut pe final de la sărbătoare, la nervozitate. La un moment dat a fost un avantaj de trei goluri, dar în ultimele minute am văzut multe greșeli care au ajutat România să reducă diferența.

Ianis Hagi, fiul lui Gheorghe Hagi, cel care ne-a executat în 1994, a reaprins meciul în minutul 84.

Timp de 85 de minute am văzut cum naționala Columbiei a dominat jocul, dar apoi au apărut erori și emoții. Cu toate acestea, echipa ajunge la 21 de meciuri la rând fără înfrângere", au scris jurnaliștii sud-americani.

Cei de la El Colombiano au numai cuvinte de laudă după prima victorie a Columbiei contra României:

"Columbia a reușit, în cele din urmă, să învingă România pentru prima oară în istorie. A fost al patrulea duel dintre cele două naționale. Seria de invincibilitate a tricolorilor ajunge la 21 de meciuri. Antrenorul Nestor Lorenzo a condus echipa în ultimele 18 partide".

Columbia a marcat în ambele reprize. Jhon Cordoba a deschis scorul în minutul 6, iar Jhon Arias a majorat diferența în minutul 35. Yaser Asprilla a închis tabela în minutul 79. Tricolorii s-au trezit pe final. Pentru România au marcat Ianis Hagi (84') și Florin Tănase (90+4')

Românii și columbienii au luat cu asalt Wanda Metropolitano

România și Columbia s-au întâlnit, marți, la Marid, într-un amical de cinci stele. Peste 45.000 de spectatori au fost prezenți pe Wanda Metropolitano. Majoritatea au fost susținători ai Columbiei, dar în casa lui Atletico Madrid au apărut și foarte mulți români stabiliți în regiune.

Din 2006 nu se mai duelaseră România și Columbia. Atunci a avut loc un meci amical, la Chicago (SUA), încheiat la egalitate, scor 0-0. Tricolorii s-au impus în singurele două dueluri oficiale contra sud-americanilor, la CM 1994 (3-1) și CM 1998 (1-0). Ambele partide au avut loc în faza grupelor.

De asemenea, selecționerul care a învins Columbia a fost, de fiecare dată, Anghel Iordănescu. Fiul său, Edi Iordănescu, nu a reușit să repete performanța în meciul amical de la Madrid. Cu toate acestea, marele examen pentru Iordănescu Jr va fi la turneul final din Germania, EURO 2024.

Ce urmează pentru România

Tricolorii vor mai disputa două meciuri amicale înainte de participarea la EURO 2024. România va înfrunta Bulgaria și Liechtenstein, la București.

Primul meci va avea loc pe 4 iunie, iar al doilea pe 8 iunie. Ambele meciuri de pregătire se vor disputa în Ghencea, pe Stadionul Steaua.

România va disputa primul meci de la Campionatul European pe 17 iunie, pe Allianz Arena, din Munchen.