VIDEO Dacă joacă Argentina e Messi Show! Gol superb marcat de Leo în ultimul amical de pregătire pentru Campionatul Mondial

Leo Messi Argentina Lionel Messi Nationala
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Sambata 24 Septembrie 2022, 08:36
Data actualizarii: Sambata 24 Septembrie 2022, 08:43

Argentina a disputat un meci amical în această pauză internațională, împotriva naționalei din Honduras, 3-0.

Naționala Argentinei se află în unul dintre cele mai bune momente înainte de startul Campionatului Mondial din Qatar. În meciul cu Honduras, scorul a fost deschis de Lautaro Martinez, în minutul 16, iar căpitanul Leo Messi a dublat avantajul echipei 'albiceleste', în minutul al doilea de prelungiri ale primei reprize, din penalty.

Același Leo Messi a ieșit din nou la rampă, după o recuperare făcută de coechipierii săi, căpitanul s-a demarcat, iar din 20 de metri a trimis un lob superb peste portarul lui Honduras, balonul oprindu-se direct în plasă.

Argentina lui Leo Messi, neînvinsă de trei ani

Astfel, echipa pregătită de Lionel Scaloni a ajuns la a treia victorie consecutivă și a bifat 34 de meciuri consecutive fără înfrângere. Ultima dată, Argentina pierdea pe 3 iulie 2019, în semifinalele Copa America împotriva Braziliei, scor 0-2.

Naționala 'albiceleste' se află în Grupa C la Campionatul Mondial, împreună cu Arabia Saudită, Mexic și Polonia. Primul meci îl dispută în compania Arabiei, pe 22 noiembrie.