EXCLUSIV Ciprian Marica a rămas profund impresionat de un tricolor, după Israel - România: "Fantastic, incredibil, excelent"

Ciprian Marica Israel - Romania nationala romaniei Nationala Ciprian Marica
Data publicarii: Luni 20 Noiembrie 2023, 20:08
Data actualizarii: Luni 20 Noiembrie 2023, 20:06

Retras din activitatea fotbalistică în 2016, la FCSB, Ciprian Marica (38 de ani) e acum investitor la Farul Constanța, clubul legendarului fotbalist Gheorghe Hagi.

România s-a calificat sâmbătă seară la Campionatul European, care va fi găzduit de Germania și va fi, de asemenea, transmis de PRO TV, Pro Arena și VOYO vara viitoare.

Ciprian Marica a vorbit pentru PRO TV și Sport.ro despre Andrei Rațiu, fotbalistul care a sclipit în defensiva lui Rayo Vallecano și care, de asemenea, a fost un pion important în angrenajul lui Edward Iordănescu la meciul cu Israel (2-1).

"Îl descopăr pe acest Rațiu care e de-a dreptul fantastic, incredibil. Nu doar că s-a putut lupta de la egal la egal cu Vinicius în La Liga, ci chiar câștiga duelul cu el. Îmi aduce aminte de Cosmin Contra care făcea bandă și era inepuizabil. La fel și Rațiu, excelent!", a spus Ciprian Marica pentru PRO TV și Sport.ro.

Andrei Rațiu se află la Rayo Vallecano din august 2023. Cotat la 1.5 milioane de euro, conform site-urilor de specialitate, fundașul dreapta mai are contract cu spaniolii până la finele sezonului 2027/28.

Israel - România 1-2

Israel a deschis scorul scorul în debutul meciului, grație reușitei lui Eran Zahavi din minutul doi. Doar că George Pușcaș a restabilit egalitatea opt minute mai târziu și a redat speranțele tricolorilor!

În repriza secundă, Ianis Hagi a întors soarta partidei (minutul 63). Valentin Mihăilă a ratat fantastic în minutul 74 și a fost eliminat 10 minute mai târziu.

Doar că toate astea nu au mai contat, iar la capătul celor 90 de minute România a pășit învingătoare din confruntarea cu Israel de pe „Pancho Arena” și a obținut calificarea la Campionatul European din 2024.