Generatia de aur edmilson Gica Hagi meciul de adio al Generatiei de Aur Nationala
Ionuț Stoica
Data publicarii: Duminica 26 Mai 2024, 08:41
Data actualizarii: Duminica 26 Mai 2024, 09:33

Generația de Ar - World Stars s-a terminat 3-2.

Într-o seară plină de emoție și amintiri, echipa "Generației de Aur" a României a reușit să învingă echipa "World Stars" cu scorul de 3-2, într-un meci amical disputat pe Arena Națională, în fața a peste 50.000 de spectatori. Evenimentul a fost organizat pentru a celebra contribuțiile și succesele "Generației de Aur" a fotbalului românesc.

Edmilson: "Tribut Generației de Aur!"

După meci, Edmílson, triplu campion al Franței cu Lyon și câștigătorul Cupei Mondiale din 2002 cu Brazilia, a postat pe rețelele sociale mai multe fotografii de la eveniment, inclusiv două cu Gică Hagi. Starul brazilian a fost impresionat de organizare și de atmosfera de pe stadion și le-a mulțumit românilor pentru ospitalitate.

"Mulțumesc, România! Tribut Generației de Aur a Echipei Naționale a României. Felicitări pentru petrecerea pe cinste!", a fost mesajul postat de Edmilson pe pagina sa oficială de instagram

Generația de Aur - World Stars 3-2

Într-o seară memorabilă pentru fotbalul românesc, echipa "Generației de Aur" a învins echipa "World Stars" cu scorul de 3-2, într-un meci disputat pe Arena Națională în fața a peste 50.000 de spectatori.

Scorul a fost deschis de către echipa "World Stars", în minutul 21, după ce Giorgos Karagounis i-a livrat o pasă precisă brazilianului Rivaldo. Fostul atacant a înscris din prima, la colțul lung, fără să stea pe gânduri. Al doilea gol al partidei avea să fie tot de partea oaspeților, cu Goran Pandev în prin-plan, în minutul 28.

În finele primei reprize, Gică Hagi l-a găsit pe Basarab Panduru, ce se afla într-o poziție promițătoare. Fostul internațional a trimis un șut elegant la care Dida a putut rămâne doar spectator.

În actul secund, în urma unui penalty în minutul 64, Gică Hagi a reușit să egaleze, iar Costel Gâlcă a adus victoria Generației de Aur în minutul 72, cu o lovitură de cap, în urma unui joc de pase a antrenorilor actuali din Superliga României (Dorinel Munteanu - Gică Hagi - Costel Gâlcă).

Cum au arătat echipele de start

• Generația de Aur: Prunea - Petrescu, Răzvan Prodan, Belodedici, D. Munteanu - Sabău, Lupescu, Popescu, Dumitrescu - Răducioiu, Hagi
  • World Stars: Dida - Maicon, Panucci, Djukic, Candela - Edmilson, Giovanni, Karagounis, Rivaldo - Stoichkov, Nuno Gomes