Stefan Tarnovanu romania u21 - germania u21 Nationala U21
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Marti 28 Martie 2023, 22:38
Data actualizarii: Marti 28 Martie 2023, 22:57

Echipa naţională de fotbal U21 a României a încheiat la egalitate marţi, la Sibiu, 0-0, meciul amical disputat în compania reprezentativei U21 a Germaniei. Partida a fost transmisă în direct de Pro Arena și VOYO.

Ștefan Târnovanu, portarul de la FCSB, a avut o evoluție sigură, la Sibiu, în meciul de pregătire al României U21 contra Germaniei, campioană europeană en-titre.

Fotbalistul lansat de Benone Dohot la Poli Iași a intervenit mai întâi în minutul 11 la un șut înșelător, apoi zece minute mai târziu, când a avut reacție de superportar la un șut trimis de Weisshaupt.

• ROMÂNIA U21: Târnovanu - Al. Pantea, Racoviţan, Dican, Ţicu – Albu (Pop 62), Screciu (R. Ilie 74) - Işfan (Miculescu 62), Baiaram (Lixandru 74), Petrila (Pitu 62) – Bîrligea (Markovic 74).

România rămâne fără victorie în acest mandat al selecţionerului Emil Săndoi (numit în august), după 1-4 cu Spania şi 0-0 cu Olanda, ambele la Cluj-Napoca, în septembrie, şi 0-2 cu Portugalia, vineri, la Bucureşti.România şi Georgia vor găzdui turneul final al Campionatului European Under-21, între 21 iunie şi 8 iulie.

În Grupa B, România va juca pe 21 iunie contra Spaniei, pe 24 iunie va întâlni Ucraina, iar pe 27 iunie va înfrunta Croaţia, toate partidele tricolorilor fiind programate pe Stadionul Steaua.

CITEȘTE: Reacția lui Emil Săndoi după România U21 - Germania U21