Campionatele Europene de înot: nicio zi fără medalii pentru România! Pe ce loc am încheiat competiția

Daria Silisteanu Campionatele Europene de Inot david popovici Vlad Mihalache Vlad Stancu Natație
Data publicarii: Luni 10 Iulie 2023, 08:14
Data actualizarii: Luni 10 Iulie 2023, 08:31

Competiția continentală pentru juniori a avut loc la Belgrad și s-a încheiat duminică.

România a cucerit o medalie de argint şi una de bronz, duminică, în ultima zi a Campionatelor Europene de înot pentru juniori de la Belgrad.

Argint pentru Daria Silişteanu și bronz pentru Vlad Stancu în ultima zi

Daria Silişteanu a obţinut medalia de argint în proba de 100 m spate, cu timpul de 1 min 01 sec 24/100, în timp ce aurul a revenit maghiarei Lora Fani Komoroczy, în 1 min 01 sec 10/100. Aissia Prisecariu s-a clasat pe locul al cincilea, cu timpul de 1 min 01 sec 55/100.

Vlad Stancu a câştigat medalia de bronz în proba de 400 m liber, cu timpul de 3 min 50 sec 21/100. Finala a fost câştigată de către bulgarul Petăr Miţin (3:44.31), cu un nou record mondial de juniori. Românul Nandor Nagy s-a clasat pe locul opt, cu timpul de 3 min 57 sec 33/100. Stancu intrase în finală cu primul timp (3:52.91), iar Nagy cu al optulea (3:56.10).

Rezultatele celorlalți înotători români

În finala de la 100 m liber, Patrick Dinu a ocupat locul cinci, înregistrat în 49 sec 83/100.

În proba feminină de ştafetă 4x100 m mixt, România (Daria Silişteanu, Eva Paraschiv, Brigitta Vass şi Rebecca Diaconescu) a ocupat locul şase, în 4 min 08 sec 68/100, nou record naţionale de senioare. România (Aissia Prisecariu, Eva Paraschiv, Brigitta Vass, Rebecca Diaconescu) intrase în finală cu al patrulea timp, 4 min 09 sec 92/100, nou record naţional. Vechea performanţă, 4 min 10 sec 05/100, era deţinută din 7 septembrie 2000 (Helsinki) de ştafeta Raluca Udroiu, Beatrice Câşlaru, Diana Mocanu, Camelia Potec.

La 400 m liber feminin, Rebecca Diaconescu s-a retras înaintea seriilor, Ioana Ştirbu a fost a 30-lea (4:24.06), iar Anastasia Bako a fost a 41-a (4:29.50).

6 medalii pentru România la Belgrad, niciuna de aur

România a încheiat Europenele de juniori de la Belgrad cu şase medalii: Vlad Mihalache a cucerit argintul la 200 m fluture, Vlad Stancu a obţinut argint la 800 m liber şi 1.500 m liber şi bronz la 400 m liber, iar Daria Silişteanu a cucerit medalia de argint la 100 m spate şi cea de bronz la 50 m spate.

În clasamentul pe naţiuni, România a fost a 14-a, primele locuri fiind ocupate de Italia, 9-8-4, Ungaria, 9-2-2, şi Danemarca, 5-3-1.

România a participat cu o delegaţie de 17 sportivi (opt băieţi şi nouă fete) la Europenele de juniori de la Belgrad, după ce anul trecut a a cucerit nouă medalii, cinci de aur şi patru de argint, la Europenele de la Otopeni, dar anul acesta nu a mai beneficiat de prezenţa lui David Popovici.