Vlad Stancu nu se oprește din a face spectacol! Înotătorul a câștigat încă o medalie la CE de la Belgrad

Vlad Stancu campionatul european de inot pentru juniori Superliga
Data publicarii: Duminica 09 Iulie 2023, 21:34
Data actualizarii: Duminica 09 Iulie 2023, 21:33

Românul a reușit să câștige o nouă medalie la Campionatul European de înot pentru Juniori de la Belgrad, din perioada 4-9 iulie 2023.

Vlad Stancu s-a calificat duminică dimineață în finală la proba 400 m liber de la europene, cu timpul de 3:52.91. Pe culoarul al patrulea a început în marea finală.

În finală, Vlad Stancu a reușit să cucerească bronzul, după ce a încheiat cele opt lungimi de bazin cu timpul de 3:50.21. Mitsin Petar, cu timpul de 3:44.31, a fost marele câștigător.

În urma acestor evoluții, Vlad Stancu a ajuns la a treia medalie cucerită la Belgrad. Primele două au fost de argint și au venit la probele 1.500 m și 800 m liber.

Miercuri seară, România a cucerit primele sale medalii la Campionatele Europene de înot pentru juniori de la Belgrad, argint prin Vlad Mihalache la 200 m fluture masculin şi bronz prin Daria Silişteanu la 50 m spate feminin.

Daria Silișteanu, bronz la 50 m spate și nou record național

Daria-Măriuca Silişteanu a obţinut bronzul la 50 m spate cu timpul de 28 sec 46/100. Pe prima poziţia s-a clasat maghiara Lora Fanni Komoroczy, în 28 sec 08/100, iar a doua a fost britanica Blythe Kinsman, în 28 sec 41/100.

Silişteanu (CS Dinamo), la doar 14 ani, a corectat din nou recordul naţional de senioare, după ce marţi doborâse o performanţă veche de 21 de ani, deţinută anterior de Diana Mocanu. Daria Silişteanu fusese cronometrată în prima semifinală cu timpul de 28 sec 59/100.

Vlad Mihalache, argint la 200 m fluture

Mihalache a fost cronometrat cu timpul de 1 min 58 sec 84/100, fiind devansat în finală de italianul Andrea Camozzi, 1 min 58 sec 59/100. Podiumul a fost completat de slovacul Samuel Kostal, 1 min 59 sec 30/100.