Xavi, dărâmat după remiza cu Inter de pe Camp Nou: „Erorile grave ne-au costat!”

Xavi Hernandez Champions League fc barcelona Inter Milano Liga Campionilor
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Joi 13 Octombrie 2022, 08:30
Data actualizarii: Joi 13 Octombrie 2022, 08:32

FC Barcelona și Inter s-au întâlnit în runda a patra a grupelor UEFA Champions League, scor 3-3.

Meciul de pe Camp Nou a fost unul dintre cele mai spectaculoase ale acestei etape. Catalanii erau obligați să câștige pentru a rămâne „la mâna lor” în lupta pentru calificarea în optimi, însă s-au încurcat și de această dată. Gazdele au deschis scorul prin Ousmane Dembele, în minutul 40, iar speranțele fanilor au fost reaprinse după înfrângerea din meciul tur, scor 0-1.

Inter a egalat, în minutul 50, prin Barella, după o eroare imensă în defensiva catalană, iar Lautaro Martinez a dat lovitura, în minutul 63. Fanii Barcelonei s-au entuziasmat din nou, când Lewandowski a egalat, în minutul 82, însă Inter a mai marcat o dată, prin Gosens, șapte minute mai târziu. Același Lewandowski a ieșit din nou la rampă cu o lovitură de cap executată perfect, restabilind din nou egalitatea, în al doilea minut al prelungirilor, „smulgând” astfel o remiză.

Barcelona însă este aproape eliminată din Champions League, în contextul în care ar fi obligată să câștige cu Bayern și Viktoria Plzen, iar Inter să nu se impună în meciul cu Plzen pentru a trece mai departe.

Declarațiile lui Xavi Hernandez după remiza de pe Camp Nou

Xavi Hernandez a vorbit la finalul partidei, extrem de supărat pe desfășurarea meciului, dar și pe gravele erori din defensiva echipei sale.

„Această ediție de Champions e foarte crudă. Am încasat multe goluri în a doua repriză. Prima a fost din nou bună. E crudă încă de la Munchen, trecând prin Milano și astăzi, la fel. Am meritat mai mult, însă asta înseamnă Champions League. Ar fi trebuit să facem același meci din prima repriză, cu aceeași intensitate și ritm. Trebuie să mergem înainte.

Fotbalul este un joc al erorilor și astăzi nu ne-am apărat bine. În prima repriză a fost o intensitate excelentă. Trebuia să continuăm așa, dar am plătit scump erorile. Erori extrem de grave care ne-au costat meciul.

Poate că procesul în Europa e mai amplu decât ce credeam noi. Cred că așezarea a fost bună, poate însă nu am reușit să transmit pe parte de intensitate în a doua repriză. Dacă eșuează apărarea, eșuez și eu. Dacă eșuează Pique sau Busquets, eșuez și eu, ca antrenor. Îmi asum toată responsabilitatea. Am vorbit deja de intrările astea în a doua linie la Barella.

Ca și fan sunt extrem de trist și simt puțină furie. Anul trecut nu a mers nimic, dar anul acesta da. Au fost erorile noastre. Noi am lăsat competiția să ne scape din mână, de asta e mai dureros.

Trebuie să le cerem iertare fanilor. Nu puteam eșua și asta am făcut. Meritau o victorie pentru ambientul făcut. A fost minunat publicul, păcat că nu am reușit să ne ridicăm la același nivel. Mai rămân competiții pentru ca echipa să funcționeze și acest sezon să fie bun, obiectivul e în continuare să câștigăm trofee”, a declarat Xavi conform Mundo Deportivo