Barcelona a trăit intens meciul cu Inter! Reacții din presa spaniolă după "thriller-ul" fantastic de pe Camp Nou + Ce verdict a oferit Xavi

fc barcelona Champions League Inter xavi Grupe
Data publicarii: Joi 13 Octombrie 2022, 00:43
Data actualizarii: Joi 13 Octombrie 2022, 00:54

Barcelona a remizat 3-3 cu Inter pe Camp Nou.

Barcelona trebuia să câștige neapărat duelul cu Inter, pentru a-și păstra șansele la primăvara europeană, mai ales că echipa lui Xavi nu a văzut optimile Ligii anul trecut, ci a "aterizat" în Europa League. Cu un simplu rezultat de egalitate smuls în "thriller-ul" cu Inter, catalanii și-au redus semnificativ speranțele la calificare.

În următorul meci, Inter va juca cu Viktoria Plzen și, cel mai probabil, italienii vor câștiga, mai ales că partida este găzduită chiar pe Giuseppe Meazza. În schimb, Barcelona va avea "viață grea" cu Bayern, echipa care-o umilea cu 2-8 în sferturile din 2020 și pe care nu a mai învins-o de șapte ani.

Ce scrie presa din Spania

Spaniolii de la Mundo Deportivo au punctat faptul că a fost un „final de infarct” pe Camp Nou și au dat de înțeles că singurul lucru pe care FC Barcelona trebuia să-l facă era să o învingă "acasă" pe Inter Milan.

„Fie Barcelona câștiga, fie Champions League devenea o memorie tristă în octombrie. Foarte puțină consistență în joc. Suntem practic eliminați.”, au mai adăugat jurnaliștii de la Mundo Deportivo.

Ce a spus Xavi după meci

Xavi a arătat vizibil revoltat după ce a omis câștigarea unui meci deosebit de important. Antrenorul Barcelonei a mărturisit că echipa se va concentra pe campionat, de acum încolo.

„Vom schimba fisa începând de mâine și ne vom gândi doar la campionat. Este o rușine.”, au fost cuvintele lui lui Xavi, potrivit AS.com.

Barcelona - Inter 3-3

Dembele a deblocat tabela în minutul 40 și a stabilit scorul primei reprize: 1-0 pentru Barcelona. Însă, în partea a doua a jocului, totul s-a schimbat.

Barella a restabilit egalitatea în minutul 50, iar Lautaro Martinez a înscris un supergol în minutul 63, întorcând soarta meciului.

Robert Lewandowski a înscris golul de 2-2 și a readus-o la viață pe Barca. Dar, lipsiți de concentrare, catalanii au pierdut încă odată posibilitatea de a intra în avantaj, iar Gosens a dus scorul la 3-2 în minutul 89.

Același Lewandowski a găsit un moment de sclipire în minutul 90+2, când catalanii s-au aruncat în careul oaspeților. Polonezul a înscris golul trei și a obținut punctul pentru formația de pe Camp Nou.