Vasile Miriuță, radical după Farul - Sheriff 1-0

Vasile Miriuta Farul Constanta Sheriff Tiraspol Liga Campionilor Vasile Miriuta
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Miercuri 12 Iulie 2023, 22:57
Data actualizarii: Miercuri 12 Iulie 2023, 23:30
Farul Constanţa a învins miercuri, pe teren propriu, scor 1-0, formaţia Sheriff Tiraspol, în meciul tur al primului tur preliminar din Liga Campionilor.

Invitat la Prima Sport, Vasile Miriuță a spus cu tărie că Farul a fost echipa mai bună și nu există niciun semn de îndoială asupra superiorității formației lui Gică Hagi.

Fără Ionuț Larie accidentat, Farul Constanța a mai avut în defensivă probleme mai ales după ce a marcat prin Kiki. Hagi a schimbat însă sistemul și a reușit să-și betoneze defensiva.

Miriuță: "Farul, echipa mai bună"

”Farul a fost echipa mai bună. Fizic şi tactic. Puteau să aibă 2-0 la ocaziile din prima repriză a lui Mazilu.

Sheriff a avut individualităţi, dar nu a arătat a echipă. Returul va fi mai greu, probabil vor ataca mai mult, dar sunt şanse mari de calificare. Sigur, Gică Hagi va şti să gestioneze”, a spus Miriuţă pentru Prima Sport.

Scorul a fost deschis în minutul 56, de către David Kiki, care a primit de la Alibec şi l-a învins pe portarul Koval. Mbekeli a trecut pe lângă egalare în minutul 67, apoi a venit rândul lui Garananga să îl pună la încercare pe Aioani, care a intervenit fantastic în minutul 73. Farul a reuşit să-şi conserve avantajul până la final şi s-a impus cu 1-0.

Câştigătoarea dintre Farul Constanţa şi Sheriff Tiraspol va juca în al doilea preliminar al Ligii Campionilor cu învingătoarea din dubla care le opune pe Maccabi Haifa şi Hamrun Spartans (4-0 în prima manşă pentru israelieni, în deplasare). Dacă Farul va fi eliminată de Sheriff din Liga Campionilor, campioana României va juca în turul secund preliminar al Europa Conference League cu învinsa dintre Urartu şi Zrinjski. Zrinjski Mostar (Bosnia) a câştigat în deplasare cu Urartu (Armenia), scor 1-0, în prima manşă.

Returul se dispută marţi, 18 iulie, la Tiraspol.

FARUL: Aioani - Kiki, M. Popescu, K. Boli, Borza (Sali 70) - Artean, Nedelcu, T. Băluţă (Diogo Queiros 58) – Mazilu (D. Sîrbu 70), Rivaldinho (Borgnino 58), Alibec (Marins 84). ANTRENOR: Gheorghe Hagi.

SHERIFF TIRASPOL: Koval - Zohouri, Tovar, Garananga, Bueno, Apostolakis (Djibo 89) – Talal (Badolo 64), Kyabou(Ademo 64), Joao Paulo Fernandes - Luvannor, Mbekeli (Paiva 72). ANTRENOR: Roberto Bordin.

Cartonaşe galbene: Kiki 10, Mazilu 33, T. Băluţă 53 / Kyabou 49, Talal 52, Bueno 56