24 de ore de EMOTII: Premier League poate intra in istoria urata a cupelor europene! Toate sperantele pot fi distruse in 180 de minute:

uefa champions league Arsenal AS Monaco Atletico Madrid Bayer Leverkusen Liga Campionilor
Live Blog

UEFA Champions League

Data publicarii: Miercuri 18 Martie 2015, 15:50
Data actualizarii: Miercuri 18 Martie 2015, 15:55

Meciurile de miercuri / Barcelona - Manchester City (in tur: 2-1) / Borussia Dortmund - Juventus (1-2)

15:28 18 Mar

Anglia risca sa ramana fara nici macar o echipa in cupele europene in acest sezon. Faza sferturilor de finala din Champions League si din Europa League ar putea marca un moment trist pentru cel mai bogat campionat din lume.

In urma cu 20 de ani, in 1995, Anglia ramanea ultima data fara cluburi in sferturile competitiilor europene.

Acum, in 2015, britanicii mai au o singura sansa in Champions League: Arsenal si Chelsea au iesit in optimi, iar Manchester City trebuie sa revina dupa 1-2 in mansa tur din optimi, cu Barcelona, in Anglia. Clubul seicilor trebuie sa castige chiar pe Camp Nou ca sa mearga in sferturile UCL.

In Europa League e la fel de rau: Anglia mai conteaza doar prin prezenta lui Everton. Clubul din Liverpool joaca in optimi, in mansa retur, pe terenul celor de la Dinamo Kiev. Everton are mare nevoie sa inchida bine apararea: in tur, englezii au batut cu 2-1 acasa, insa Dinamo Kiev are sansa ca in cazul unui gol marcat sa dea lovitura si sa se califice in sferturile EL.

00:33 18 Mar

A cincea serie - Fernando Torres inscrie, Kiessling trimite peste poarta si Atletico Madrid este in sferturile de finala ale Ligii Campionilor.

00:28 18 Mar

A patra serie - Koke rateaza, Castro transforma. Este 2-2 dupa patru serii de penalty-uri.

A treia serie - Mario Suarez marcheaza, Toprak suteaza peste poarta!! 2-1 pentru Atletico dupa trei serii

00:26 18 Mar

A doua serie - Griezmann (Atletico) inscrie, transforma si Rolfes.

00:23 18 Mar

Prima serie - Raul Garcia (Atletico) trage peste poarta, rateaza si Calhanoglu

00:22 18 Mar

Atletico Madrid - Bayer Leverkusen 1-0 dupa 120 de minute si se trece la executarea loviturilor de departajare.

00:09 18 Mar

Min 110 / Vine si replica nemtilor - Rolfes suteaza de la 20 de metri, stadionul ingheata pentru ca mingea a trecut foarte aproape de vinclul portii lui Oblak.

00:04 18 Mar

Min 106 / Atletico 1-0 Leverkusen / Dupa minute bune in care niciuna dintre echipe nu a mai riscat nimic, vine cea mai mare ocazie a prelungirilor - Raul Garcia trimite o torpila din afara careului, Leno respinge in corner.

23:46 17 Mar

Prelungiri la Atletico - Leverkusen, dupa 1-0 in primele 90 de minute.

23:43 17 Mar

Rezultat final: Monaco 0-2 Arsenal / Dupa 3-1 in tur, Monaco merge mai departe din sferturile de finala ale Ligii Campionilor.

23:29 17 Mar

Min 83 / Monaco 0-2 Arsenal / Ocazie monumentala a londonezilor, dupa o lovitura libera batuta de Ozil - centrare, Giroud reia din 6 metri, Subasic respinge de pe linia portii.

23:23 17 Mar

GOOOOOOOOOOL / Monaco 0-2 Arsenal ('77) / Welbeck suteaza in bara, mingea ajunge la Ramsey, care inscrie cu un sut plasat din 10 metri. Arsenal mai are nevoie de un singur gol pentru a obtine calificarea in sferturi.

23:17 17 Mar

Min 70 / Atletico 1-0 Leverkusen / Koke are o sansa importanta de gol - sutul sau din lovitura libera trece la cativa centimetri de poarta nemtilor. Partida de pe Vicente Calderon merge spre prelungiri.

23:04 17 Mar

Comentatorul englez la golul marcat de Giroud in minutul 36 (click pe linkul de soundcloud)

22:41 17 Mar

Statistici la pauza:

22:22 17 Mar

GOOOOOOL / Monaco 0-1 Arsenal ('36) / Olivier Giroud inscrie cu un sut din unghi, dupa ce trece cu mult noroc de portarul Subasic. Arsenal mai are nevoie de doua goluri pentru miracolul calificarii.

Giroud a inscris 12 goluri in ultimele 16 meciuri pentru Arsenal.

22:15 17 Mar

GOOOOL / Atletico Madrid 1-0 Leverkusen ('27) / Mario Suarez suteaza de la 20 de metri, mingea este deviata de Toprak, iar traiectoria il pacaleste pe portarul nemtilor. La acest scor, meciul merge in prelungiri.

22:10 17 Mar

Monaco - Atletico / Prima mare ocazie de gol a serii - Koscelny reia spectaculos, din 6 metri, in bara transversala.

22:08 17 Mar

Membrii formatiei U2 sunt in tribune la Monaco - Arsenal.

22:06 17 Mar

Atletico - Leverkusen / Simeone este nevoit sa schimbe portarul, dupa ce Moya a suferit o intindere; Oblak intra pe teren in minutul 22.

22:04 17 Mar

Arsene Wenger n-a castigat niciun meci impotriva lui AS Monaco.

21:46 17 Mar

Monaco - Arsenal / AS Monaco n-a primit niciun gol pe teren propriu in acest sezon de Champions League. Totusi, ar avea cine sa-i dea gol in aceasta seara - Arsenal a marcat in 30 din ultimele 31 de meciuri in toate competitiile.

21:02 17 Mar

Dupa meciul tur, pierdut de Arsenal pe teren propriu cu 3-1, Arsene Wenger a avut un mesaj pentru suporteri: "Stati linistiti, ne calificam in sferturi."

Echipele de start la AS Monaco - Arsenal:

21:00 17 Mar

Echipele de start la Atletico Madrid - Leverkusen:

14:31 17 Mar

Diego Simeone a facut show la ultimul antrenament al lui Atletico :)

13:13 17 Mar

"Am petrecut mult timp pe terenurile de fotbal, dar nu cred ca m-a vazut vreodata cineva aici", a spus Wenger intrebat daca a stat vreodata in cei 7 ani la Monaco si prin casino-uri.

"Toate statisticile sunt impotriva noastra, suntem constienti. Trebuie sa facem absolut totul ca sa contrazicem statisticile", a declarat Wenger.

AS Monaco - Arsenal incepe de la 3-1 pentru francezi si este diseara de la 21:45.

10:51 17 Mar

55.000 de oameni vor sta in spatele lui Simeone pentru meciul din aceasta seara al lui Atletico Madrid cu Leverkusen. Finalista Champions League de anul trecut incearca sa rastoarne scorul de 0-1 din tur.

10:50 17 Mar

Atletico Madrid - Leverkusen si AS Monaco - Arsenal sunt cele doua meciuri ale serii in Champions League, astazi, de la 21:45.

Atletico Madrid incearca sa revina dupa ce in tur a pierdut cu 1-0 in Germania, Calhanoglu marcand unicul gol al meciului, in minutul 57.

AS Monaco joaca acasa in fata unui Arsenal ranit chiar pe Emirates. Acolo, francezii au castigat in tur cu 3-1, dupa ce Kondogbia, Berbatov si Carrasco au marcat cele trei goluri. Oxlade-Chamberlain a inscris pentru Arsenal in tur.

Next: 2. Vezi urmatoarea pagina »