UEFA Champions League: Bayern Munchen - PSG 2-0 | „Bavarezii” i-au eliminat pe parizieni

Bayern Munchen optimi uefa champions league PSG Liga Campionilor
Data publicarii: Miercuri 08 Martie 2023, 23:53
Data actualizarii: Joi 09 Martie 2023, 00:18

Bayern Munchen a eliminat-o pe Paris Saint-Germain încă din optimile de finală ale Ligii Campionilor.

Bayern Munchen - PSG 2-0

Min 90+5 FINAL!

Min. 90+4 Mane punctează, dar fanionul este ridicat.

Min. 89 GOOOOOL Bayern Munchen! Gnabry îl execută pe Donnarumma, abia intrat pe teren! PSG, eliminată!

Min. 82 Sergio Ramos trimite o lovitură de cap extrem de periculoasă, dar mingea trece razant de stâlpul porții din dreapta lui Sommer.

Min. 61 GOOOOOL Bayern Munchen! Choupo-Moting împinge mingea în poartă după ce „bavarezii” recuperează o minge aproape de careul lui PSG. Gazdele sunt din ce în ce mai aproape de o calificare în sferturi.

Min. 52 Choupo-Moting înscrie, însă VAR-ul anulează reușita din cauza unui ofsaid. PSG încă mai speră pe „Allianz Arena”.

Min. 46 Partea a doua începe acum.

Min. 45 Pauză.

Min. 39 De Ligt scoate de pe linia porții fantastic. Bayern răsuflă ușurată.

Min. 36 Marquinhos se accidentează și primește îngrijiri medicale. Nordi Mukiele îl înlocuiește.

Min. 32 Jamal Musiala face o fentă și îl testează pe Donnarumma. Portarul italian respinge mingea. E corner pentru „bavarezi”.

Min. 15 Kimmich încearcă să trimită o centrare către Leon Goretzka, însă defensiva parizienilor reușesc să intercepteze balonul și să îndepărteze pericolul de la poarta lui Donnarumma.

Min. 1 Arbitrul fluieră startul meciului.

Meciul începe la ora 22:00.

Echipele de start!

• Bayern Munchen: Sommer - Stanisic, Upamecano, de Ligt, Davies - Goretzka, Kimmich - Coman, Muller, Musiala - Choupo-Moting
  • PSG: Donnarumma - Pereia, Ramos, Marquinhos - Hakimi, Vitinha, Verratti, Ruiz, Mendes - Messi, Mbappe

știre inițială

Bayern Munchen pornește meciul de pe Allianz Arena din postura de favorită după ce s-a impus pe Parc des Princes cu 1-0, în urma golului marcat de Kingsley Coman, în minutul 53. Misiunea echipei lui Christophe Galtier pare a fi aproape imposibilă, asta în contextul în care campioana Germaniei nu a pierdut niciun meci pe teren propriu în acest sezon.

Mai mult decât atât, în meciurile disputate acasă în UEFA Champions League, Bayern a înscris minimum două goluri și a încasat doar patru, într-un singur meci, cu Salzburg, scor 4-4. Nemții nu se pot baza pe Lucas Hernandez, Neuer și Pavard pentru acest duel.

De cealaltă parte, PSG se luptă cu Messi și Mbappe în atac pentru a obține calificarea în sferturile de finală, însă fără Neymar, al cărui sezon s-a încheiat după accidentarea suferită în urmă cu aproape o lună. Parizieneii vin după trei victorii consecutive, toate în care au înscris minimum trei goluri.

Echipa lui Christophe Galtier a suferit doar patru înfrângeri în deplasare în acest sezon, însă niciuna în Champions League. Cele două echipe s-au întâlnit în sferturile de finală ale sezonului 2020/21, iar atunci PSG a trecut mai departe.

Bayern Munchen - Paris Saint-Germain | Echipele probabile

Bayern Munchen: Sommer - Joao Cancelo, Upamecano, de Ligt, Davies - Goretzka, Kimmich - Coman, Musiala, Mane - Choupo-Moting

Paris Saint-Germain: Donnarumma - Danilo Pereira, Sergio Ramos, Marquinhos - Mukiele, Vitinha, Verratti, Fabian Ruiz, Nuno Mendes - Messi, Mbappe