FOTO Ciao, Antonio! Tottenham - AC Milan 0-0 / 0-1 în tur. Italienii se califică în sferturile Ligii Campionilor. Maignan de nota 10 + De ce a fost întârziată cu 10 minute partida

Tottenham AC Milan optimi uefa champions league Liga Campionilor
Data publicarii: Joi 09 Martie 2023, 00:14
Data actualizarii: Joi 09 Martie 2023, 00:16

În meciul tur din optimile Champions League, Milan s-a impus pe propriul teren, scor 1-0.

Tottenham - AC Milan 0-0 (0-0)

Prima repriză a fost fără mari ocazii de poartă, dar în actul secund echipele s-au desfăcut și au apărut și ocaziile. Mike Maignan a avut intervenții providențiale, iar Milan a controlat jocul pe final profitând de situația de superioritate numerică după eliminarea lui Romero.

• Potrivit site-ului UEFA, autocarele ambelor echipe au sosit la stadion foarte târziu. Întârzierea a fost cauzată de faptul că autocarele au fost blocate în trafic.

Tottenham - AC Milan 0-0

Final de meci! Milan se califică în sferturile Ligii Campionilor. Pioli a dejucat tactica pusă la punct de Antonio Conte, managerul lui Tottenham.

Min.90+3 Final incendiar. Kane reia cu capul, dar Maignan se întinde și respinge fabulos. Pe contraatac, Origi șutează plasat, dar bara îl salvează pe Forster.

Min.84 Imediat după ce gazdele solicită un penalty, elevii lui Pioli pleacă pe un contraatac fulgerător prin Leao care aleargă ca un sprinter din proba regină, mingea ajungee la Tonali care trage slab. Rămâne 0-0, dar Milan joacă în superioritate numerică după eliminarea argentinianului Romero.

Min.77 Romero e eliminat după ce primește al doilea cartonaș galben, în urma unui fault dur asupra lui Hernandez.

Min.67 Ocazie mare pentru AC Milan! Brahim Diaz driblează în careu, mingea ajunge la Giroud, care dintr-o poziție incomodă șutează înșelător, dar Forster e la post.

Min.64 Ocazie mare pentru Tottenham! Hosjberg șutează violent, dar Maignan e de netrecut. Francezul respinge cu mare siguranță.

Min.51 Ocazie mare pentru Milan! Brahim Diaz șutează din întoarcere, la firul ierbii, dar Forster închide excelent. Cea mai mare ocazie a meciului.

Min.50 Acțiunile în viteză se întețesc spre poarta lui Mike Maignan. Conte le-a cerut la pauză jucătorilor săi să fie mult mai agresivi.

A început repriza a doua!

Min.45+2 PAUZĂ în Tottenham - AC Milan 0-0. La acest scor italienii merg mai departe.

Min.35 Ocazie pentru Tottenham! Harry Kane șutează la colțul scurt, Mike Maignan salvează cu piciorul stâng, ca un portar de handbal.

Min.30 Cei doi portari șomează până acum. Defensivele rezistă.

Min.21 Managerul gazdelor, Antonio Conte, primește cartonaș galben pentru proteste. Jocul devine fragmentat, cu intrări la limita regulamentului. Harry Kane încearcă să se demarce însă până acum nu a beneficiat de pase excelente. De partea cealaltă, Giroud nu iese în evidență.

Min.20 Lenglet primește cartonaș galben în urma unui fault dur asupra lui Giroud - lovitură cu cotul. Dacă se califică în faza următoare, echipa lui Conte nu se va putea baza pe Romero și Lenglet, suspendați.

Min.18 Milan are o ocazie mare prin Junior Messias care șutează în diagonală, din interiorul careului, dar pe lângă poartă.

Min.16 Cartonaș galben pentru Romero după un fault la 20 m asupra lui Leao.

Min.10 Se joacă într-un ritm alert! După un început agresiv al italienilor, Tottenham are posesia și încearcă să spargă zidul defensiv pus la punct de Pioli. În poarta lui Milan e Maignan, iar rezervă e Mirante (41 de ani). Ciprian Tătărușanu nu e în lot. Italienii mizează pe cartea contraatacului. Giroud e cel mai huiduit jucător al campioanei Italiei.

A început meciul! Plouă la Londra.

UPDATE 21:50 Meciul e amânat cu 10 minute. Va începe la 22:10. Potrivit siteului UEFA, echipele au ajuns târziu la stadion din cauza traficului aglomerat.

Echipele de start

Tottenham: Foster - Romero, Lenglet, Davies - Emerson Royan, Skipp, Hojbjerg, Perisic - Kulusevski, Son - Kane

Antrenor: Antonio Conte

AC Milan: Maignan - Thiaw, Tomori, Kalulu, Hernandez - Messias, Krunic, Tonali - Diaz, Giroud, Leao

Antrenor: Stefano Pioli

AC Milan pornește în avantaj meciul de pe Tottenham Hotspur Stadium datorită victoriei din meciul tur, victorie adusă de golul marcat de Brahim Diaz în minutul 7. Partida nu o găsește pe echipa lui Antonio Conte într-un moment bun, venind după două înfrângeri consecutive, în care nu a reușit să marcheze niciun gol.

Cu toate astea, Tottenham are o singură înfrângere pe teren propriu în ultimele cinci meciuri și vine după trei victorii consecutive acasă, în care nu a încasat niciun gol. Conte are însă probleme la nivel de lot și nu se va putea baza pe Bentancur, Bissouma, Dier, Lloris și Sessegnon.

De cealaltă parte, „rossonerii” vin după înfrângerea din deplasare cu Fiorentina, înfrângere venită după patru victorii consecutive. AC Milan nu are cifre atât de bune în ultimele deplasări, bifând doar două victorii în ultimele opt meciuri. Pioli nu îi va putea folosi pe Calabria și Florenzi, în timp ce prezența lui Bennacer pe teren este incertă.

Tottenham - AC Milan | Echipele probabile

Tottenham: Forster - Romero, Lenglet, Davies - Emerson, Hojbjerg, Skipp, Perisic - Kulusevski, Kane, Son

AC Milan: Maignan - Kalulu, Kjaer, Tomori - Saelemaekers, Krunic, Tonali, Hernandez - Diaz, Giroud, Leao