SPECIAL | De la Chivu și Milito, la Dimarco și Lautaro Martinez. Cum arăta Inter în 2010, la precedenta finală Champions League jucată

Inter Milano cristi chivu Finala Ligii Campionilor Liga Campionilor Liga Campionilor
Data publicarii: Miercuri 17 Mai 2023, 16:06
Data actualizarii: Miercuri 17 Mai 2023, 17:13

Inter este prima finalistă UEFA Champions League din sezonul 2022/2023. "Nerazzurri" așteptau din 2010 să joace din nou în ultimul act. Trupa lui Simone Inzaghi (47 de ani) a trecut de rivala AC Milan în semifinale, scor 3-0 la general.

Din sezonul 2009/2010 nu s-a mai calificat Inter în finala UCL. Italienii au reușit atunci să câștige trofeul, după o finală cu Bayern Munchen, scor 2-0. La Inter evolua în acel moment și Cristi Chivu (42 de ani), în prezent antrenor la echipa Primavera a clubului.

În finala din 2023, Inter se va duela cu învingătoarea dintre Manchester City și Real Madrid. Cele două au remizat în tur, scor 1-1. Ultimul act va avea loc la Istanbul, pe 10 iunie.

Cum arăta Inter în 2010, când românul Chivu era titular

Inter era pregătită în 2010 de marele antrenor Jose Mourinho (60 de ani), care în prezent conduce AS Roma. Inter s-a calificat atunci în finală după un duel extrem de tensionat în semifinale cu FC Barcelona. "Nerazzurri" s-au impus cu 3-2 la general și au avansat în finala de la Madrid.

Bayern a avut o misiune mai ușoară în penultimul act. Bavarezii au eliminat Olympique Lyon, scor 4-0 la general. Inter s-a impus în ultimul act de pe "Santiago Bernabeu" grație golurilor marcate de argentinianul Diego Milito. Atacantul a punctat în minutele 35 și 70, iar trofeul UCL a ajuns la Milano.

Pentru Inter a fost al treilea trofeu câștigat în cea mai prestigioasă competiție a cluburilor. Clubul mai are în palmares Cupa Campionilor Europeni, pe care a câștigat-o în 1964 și 1965.

Cristi Chivu a jucat 68 de minute în finala UEFA Champions League din 2010. Fostul fundaș român a evoluat atunci în flancul stâng al apărării, după ce Mourinho l-a mutat pe Javier Zanetti la mijlocul terenului. Chivu a fost înlocuit în minutul 68 de Dejan Stankovic.

Echipele folosite în Bayern - Inter 0-2

Bayern: Butt - Lahm, Van Buyten, Demichelis, Badstuber - Robben, Van Bommel, Schweinsteiger, Altintop (Klose 63') - Muller, Olic (M. Gomez 74'). Antrenor: Louis van Gaal.

Inter: Julio Cesar - Maicon, Lucio, Samuel, Chivu (Stankovic 68') - Zanetti, Cambiasso - Sneijder - Eto'o, Milito (Materazzi 90+2'), Pandev (Muntari 79').

Unirea Urziceni a jucat atunci în grupele UCL

Ultima oară când Inter a evoluat într-o finală din UEFA Champions League, Unirea Urziceni încă se afla în viață! Mai mult decât atât, echipa a participat în sezonul 2009/2010 în grupele UCL.

Sub comanda lui Dan Petrescu, campioana României de la acel moment s-a duelat în Grupa G cu Sevilla, Stuttgart și Rangers. Unirea Urziceni s-a clasat în mod miraculos pe locul 3 în grupă, peste Rangers.

Unirea Urziceni a obținut două victorii în Grupa G, a înregistrat două remize și a pierdut numai două partide. De asemenea, Unirea a avut zero în dreptul golaverajului, după ce a marcat opt goluri și a încasat la fel de multe.

Între timp, Unirea Urziceni a intrat în faliment și a dispărut de pe harta fotbalului românesc